Połączenie gliny i papieru, szamot – te ceramiczne materiały często utożsamiane są ze statycznymi, martwymi bryłami i posągowymi formami. Twórczość Izydora Borysa przełamuje ten stereotyp. Artysta udowadnia, że odpowiednia obróbka i kreatywny proces twórczy pozwala nadawać im lekkie, ażurowe wręcz formy.

Tytuł wystawy – „Przejście” – ma dla artysty wymiar symboliczny, to bowiem opis przeobrażenia materiału w unikatową formę. „Od momentu, kiedy jest kopaliną wydobytą z ziemi, poprzez ręce twórcy, piec, obróbkę termiczną, działanie koloru i nadanie ostatecznej formy tym rzeźbom, bo to są rzeźby ceramiczne” - mówi artysta.

Wystawa, która wypełniła salę kameralną galerii BWA, to zbiór wybranych prac artysty tworzonych od 2008 roku. Część z nich pochodzi z cykli „Kokony” i „Fantomy”. „Przejście” to pierwsza samodzielna wystawa Izydora Borysa, która gości w Galerii BWA.

Izydor Borys od 1995 roku związany jest z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, gdzie najpierw pełnił funkcję asystenta w Pracowni Rzeźby Katedry Sztuk Pięknych. Od 2003 roku po obronie pracy doktorskiej pracuje jako adiunkt na Wydziale Sztuki. Jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów rzeźbiarskich oraz nagrody Prezydenta Olsztyna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i ochrony dóbr kultury za rok 2015.

Wystawę jego prac w Galerii BWA można oglądać do 21. stycznia.