Samorządowy Dzień Sołtysa na Warmii i Mazurach to wydarzenie, które ma podkreślić rolę sołtysów jako osób działających na rzecz swoich wsi. Ich pomysłowość i umiejętności mają ogromny wpływ na lokalne środowiska. „Sołtys to pierwszy stopień samorządności i wiemy, że nie jest to jednostka usankcjonowana, ale bardzo dużo pracy, bardzo dużo działań takich konsolidacyjnych, pomysłów na rozwiązywanie problemów wnosi dzień w dzień w funkcjonowaniu wsi i danej gminy” - podkreśla Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Stu najbardziej aktywnych i zaangażowanych sołtysów odebrało z rąk marszałka województwa gratulacje i pamiątkowe dyplomy. To ludzie, którzy podejmują działania na rzecz rozwoju swoich wsi, pozyskują fundusze na rozwój wiejskiej infrastruktury, dbają o dziedzictwo kulturowe swoich miejscowości. „Mam wspaniałych ludzi we wsi, gdzie robimy czyny społeczne, bo ja bez mieszkańców to w sumie bym była nikim. To dzięki mieszkańcom tak fajnie się wspieramy” - skromnie przyznaje jedna z wyróżnionych, sołtys wsi Cierzpięty w gminie Dąbrówno Anna Gołaś.

Samorządowy Dzień Sołtysa w Ostródzie był okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji o roli sołtysów w lokalnych społecznościach, a także o problemach prawnych, z jakimi borykają się sołectwa. Dziś nie mają osobowości prawnej, nie mogą też założyć konta, ani pozyskiwać grantów na realizację pomysłów mieszkańców. Stąd propozycja ustawy, w której ma znaleźć się zapis o możliwości przekazywania 1 procenta podatku na potrzeby sołectwa.