„Fuga śmierci”, wiersz niemieckojęzycznego poety Paula Celana, stał się inspiracją do stworzenia wyjątkowej wystawy. Monika Wanyura-Kurosad emocje związane z poznawaniem jego twórczości utrwaliła w kilku artystycznych formach. „Bardzo mi zależało, żeby pokazać zarówno czysty rysunek, jak działać z przestrzenią, instalacją i wreszcie impresją filmową. Film jest taką syntezą sztuk, niemniej wszystko zaczęło się od książki artystycznej” - mówi artystka.

Rysunki to próba zatrzymania chwili, spojrzenia w głąb siebie. Wykonane są piórkiem, które dotyka papieru nawet tysiące razy. Instalacja z papieru ryżowego osadzona jest  kolorystycznie między czernią a bielą, które przełamuje paryski błękit. Struktury farby, zmarszczenia i załamania papieru sprawiają, że instalacja ożywa. „Odłamki snu” spaja impresja filmowa, w której widać niektóre elementy wystawy. „Żadna z tych instalacji nie jest odrębna, wszystkie działają ze sobą i tworzą przemyślaną przestrzeń, współgrają ze sobą” - zaznacza Magdalena Neumann z Galerii BWA.

Monika Wanyura-Kurosad to absolwentka Wydziału Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się grafiką, rysunkiem, sztuką książki i filmem. Swoje prace prezentowała już między innymi w Krakowie i Częstochowie oraz za granicą w Belgii, Hiszpanii, Japonii, Kanadzie i Rumunii. Jej wystawę w olsztyńskiej Galerii BWA będzie można oglądać do 17 czerwca.