Olsztynek przystąpił do Sieci Miast Cittaslow w 2012 roku. Ideę, która przyświecała twórcom tego ruchu w Polsce, dobrze pamięta burmistrz Olsztynka. „Mówiąc tak bardzo wprost chodziło nam o takie miejsca i takie miasteczka, gdzie ludzie po pierwsze będą chcieli mieszkać i gdzie będą mieli pewne zdobycze cywilizacyjne, takie, które mogą mieć w danym mieście. Natomiast z drugiej strony będą też te miasteczka, które mają coś charakterystycznego, coś fajnego, gdzie da się przyciągnąć turystów” - mówi burmistrz Artur Wrochna.

W Olsztynku takich charakterystycznych miejsc jest wiele – poczynając od zamku i jego otoczenia, w którym znajdują się place zabaw, skatepark i chętnie wykorzystywane boiska, po piękny, zadbany rynek wraz z górującym nad nim ratuszem. Wszystko to wpisuje się w ideę Cittaslow.

Dziś przynależność do sieci Cittaslow daje Olsztynkowi również wymierne korzyści materialne. Miejscem, które niebawem zmieni swoje oblicze, jest piękna, zabytkowa wieża ciśnień. Koszt jej remontu i modernizacji to ponad 3 miliony złotych. Budowla nabierze charakteru turystycznego z punktem widokowym i salą wystawową, znajdzie się tam ścianka wspinaczkowa oraz siedziba Młodzieżowego Klubu Integracji Społecznej. Powstaną parkingi, chodniki i mała architektura.

Idea Cittaslow narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Dziś do sieci należy 240 miast w 30 krajach na całym świecie. W Polsce najwięcej, bo aż 20, znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim.