Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie funkcjonuje w strukturach Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego. 70 operatorów numeru alarmowego dba tu o nasze bezpieczeństwo. „Po tych 12 godzinach pracy człowiek czuje się zmęczony, ale taki zadowolony. Ja przyszłam do tej pracy, ponieważ chciałam pomagać innym osobom, czułam taką chęć pomocy innym i myślę, że każda osoba, która czuje coś podobnego, odnajdzie się tutaj i będzie się spełniać” - przekonuje Beata, jedna z olsztyńskich operatorek numeru alarmowego 112.

Głównym zadaniem Centrum Powiadamiania Ratunkowego jest obsługa  zgłoszeń i przekazanie informacji w celu zaangażowania właściwych służb ratunkowych. „Najważniejszymi informacjami, które są potrzebne, aby zebrać jak najlepiej i jak najszybciej zgłoszenie alarmowe, jest lokalizacja zdarzenia, ponieważ w różnych sytuacjach może się połączenie zerwać, osoba z nagłym zagrożeniem może stracić przytomność, może się przerwać połączenie, ale my, operatorzy już będziemy wiedzieli przynajmniej w jakiej gminie, w jakiej miejscowości dzieje się zagrożenie i już możemy informować odpowiednie siły” - zwraca uwagę Jacek Wasiek, kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie.

„Obecnie w MSWiA trwają prace nad zmianą ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego. Zmiany dotyczą z jednej strony rozwoju zawodowego operatorów, ale również kwestii finansowych. Ma się to bezpośrednio przełożyć na możliwość awansu dla operatorów, jak i zwiększenie ich wynagrodzeń” - zaznacza Paweł Żukowski, dyrektor generalny Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

Aby zostać operatorem numerów alarmowych w Centrum Powiadamiania Ratunkowego wystarczy mieć wykształcenie średnie oraz posługiwać się co najmniej jednym językiem obcym. Jeśli lubisz pomagać innym i nie boisz się wyzwań – to może być praca właśnie dla Ciebie. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie: www.olsztyn.uw.gov.pl.