Korowodem dożynkowym z kościoła Św. Bartłomieja do Miejskiego amfiteatru rozpoczęły się obchody święta plonów w Jezioranach. Z towarzyszeniem muzyki i w radosnych nastrojach niesiono wieńce dożynkowe na tradycyjną zabawę, podczas której rolnicy podsumowali cały rok ciężkiej pracy. Na uczestników dożynkowej zabawy czekało wiele atrakcji, konkursów i konkurencji, w tym konkursy kulinarne, tradycyjny konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, występy, gry i zabawy sołectw.

Przede wszystkim jednak dziękowano za dary ziemi. Tradycyjny bochen chleba starostowie dożynek przekazali burmistrzowi Jezioran. Jaki był ten rok dla rolników w gminie Jeziorany? „Gmina Jeziorany to jest odzwierciedlenie całej Polski. Raz jest gorzej, raz jest lepiej, czasami jest zbyt mokro i problemy mają rolnicy, a czasami jest zbyt sucho i te plony są naprawdę ograniczone, czyli to jest wielka niewiadoma dla rolników, nigdy nie można przewidzieć swojej działalności, dochodów” - zwraca uwagę Leszek Boczkowski, burmistrz miasta i gminy Jeziorany.

Był wielki trud, przyszedł czas na świętowanie. W konkursie na najlepszą potrawę oceniane były między innymi dżemy i babka ziemniaczana. Najpyszniejsza okazała się konfitura z wiśni wykonana przez Małgorzatę Sękowską. Był też konkurs dla dzieci i młodzieży „dożynkowy strach na wróble” oraz nietuzinkowy konkurs „Super plon”, podczas którego konkurowały buraki, ziemniaki i inne warzywa.

W najważniejszym konkursie na wieniec dożynkowy zwyciężył ten wykonany przez sołectwo Wójtówko, którego sołtys został wybrany najbardziej aktywnym mieszkańcem wsi Wójtówko.

Rolnicy gminy Jeziorany bawili się również podczas turnieju sołectw, w którym zwyciężyła drużyna sołectwa Derc. Tradycyjne Święto Plonów w Jezioranach było okazją do wspólnej zabawy i integracji lokalnego środowiska.