Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, co piąty mieszkaniec powiatu braniewskiego nie ma pracy. Lokalne władze chcą to zmienić. W tym celu zaprosiły do współpracy Warmińsko-Mazurską Wojewódzką Komendę OHP, która współorganizowała Targi Edukacji i Pracy.

„Pracodawcy mogą wyrazić, w jakich zawodach potrzebują pracowników, a szkoły branżowe mogą wybierać kierunki, w jakich powinny kształcić. Chodzi o synergię szkolnictwa z pracodawcami. Wędrujemy po całym województwie, jesteśmy w każdym powiecie, tam, gdzie władze samorządowe potrzebują takich przedsięwzięć” - podkreśla Paweł Kowszyński, zastępca warmińsko-mazurskiego komendanta wojewódzkiego OHP.

Celem takich działań jest zatrzymanie młodych ludzi w powiecie braniewskim i stwarzanie im możliwości do tworzenia tu na przykład własnych działalności gospodarczych. „Ci, którzy u nas się wykształcą, będą posiadali umiejętności i będą tworzyć nowe miejsca pracy. Mam nadzieję, że dzięki targom młodzież zobaczy w jakim kierunku iść, jakie zawody zdobywać, a pracodawcy chętnie ich przyjmą” - mówi starosta braniewski Karol Motyka. Podczas targów uczniowie i absolwenci szkół z powiatu braniewskiego mogli zapoznać się z ofertą lokalnych pracodawców, służb mundurowych oraz jednostek pośrednictwa pracy. Wybierać można było spośród ponad 450 ofert pracy.

Ważną częścią takich wydarzeń jest także wątek edukacyjny. Targi to miejsce, gdzie swoją ofertę prezentują szkoły zawodowe, branżowe i policealne. „Młodzi ludzie rozmawiają, zastanawiają się odnośnie drogi kształcenia. Życzę im, żeby kierowali się swoimi zainteresowaniami, bo ten, kto realizuje pasje, w zasadzie nigdy nie pracuje, bo płacą mu, a on realizuje to, co jest dla niego najbliższe” - mówi Krzysztof Marek Nowacki, warmińsko-mazurski kurator oświaty.

Podczas Targów Edukacji i Pracy w Zespole Szkół Zawodowych w Braniewie zaprezentowało się 34 wystawców.