W szkolnym etapie olimpiady wzięło udział 158 uczniów szkół ponadgimnazjalnych w całym kraju. Ci, którzy zakwalifikowali się do ogólnopolskiego finału w Olsztynie, mieli do rozwiązania test z wiedzy o rodzinie, a pięć najlepszych zespołów rywalizowało o zwycięstwo podczas debaty na temat polityki rodzinnej.

„Rodzina dzisiaj jest ukazywana od strony jej problemów, dysfunkcji, patologii, a my staramy się jako organizatorzy olimpiady pokazać wartość rodziny jako wartość ponadwyznaniową, ponadreligijną, jako wartość ogólnoludzką, o którą warto powalczyć” - tłumaczy ks. dr Michał Tunkiewicz, koordynator olimpiady.

Jednym z założeń olimpiady było upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy z zakresu przepisów prawa polskiego i konkordatowego dotyczącego rodziny. „Wiedza jest bardzo szeroka i do tej olimpiady trzeba znać było dużo aktów prawnych – Kartę Praw Rodziny, Kodeks Rodzinny” - wymienia Maria Boczarska nauczycielka w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku. A to nie koniec, bo uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat wszelkich aspektów związanych z pojęciem rodziny, takich jak poczucie bezpieczeństwa, wielopokoleniowość, czerpanie z tradycji, ale również zagrożenia, jakie niesie współczesność, kwestie dotyczące polityki państwa czy ekonomii.

Wysoki poziom wiedzy prezentowanej przez uczestników olimpiady zrobił ogromne wrażenie na obserwujących ich zmagania specjalistach „Jestem bardzo zbudowany tym, co tutaj zaprezentowano, jak młodzi ludzie postrzegają rolę rodziny, ważność relacji, postaw, które tworzą się w tej najważniejszej komórce społecznej” - komentuje Błażej Gawroński, dyrektor Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie.

Olimpiadę, którą honorowym patronatem objęła Elżbieta Rafalska - Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, wygrały Wiktoria Antczak i Małgorzata Płóciennik z Gorzowa Wielkopolskiego.