Ponad 10 00 słuchaczy, ciekawe zajęcia, wykłady, wycieczki po Polsce i świecie, nauka języków obcych – Warmińsko-Mazurski Uniwersytet Trzeciego Wieku, na którym właśnie rozpoczął się kolejny rok akademicki, daje seniorom możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu, rozwoju osobistego i realizacji marzeń. „Dzisiaj ktoś, kto przechodzi na emeryturę, zna się doskonale na komputerze, praktycznie zna jakiś język i jemu to jest mało potrzebne, ale on chce się bawić, czyli co chce – chce wyjechać na wycieczkę, chce iść na spacer, chce razem wyjechać w grupie do sanatorium” - mówi Danuta Krzywosz, prezes Warmińsko-MazurkiegoUniwersytetu Trzeciego Wieku.

Dlatego w ofercie uniwersytetu seniorzy mogą znaleźć tak wiele interesujących aktywności. „Wykłady są ciekawe, tematy są naprawdę różne, a poza tym każdy znajdzie coś dla siebie, bo teraz musimy się zająć czymś, co nas bardziej pasjonuje, na co nie mieliśmy czasu pracując. Jest chór, jest koło literackie, teatralne, wszyscy mogą coś znaleźć” - przekonuje Krystyna Jurewicz, liderka grupy rękodzieła artystycznego Uniwersytetu.

Aktywni seniorzy wychodzą z domów, korzystają z bogatej oferty uniwersytetu. To godne podziwu. „Patrząc na osoby, które zakończyły już swoją karierę zawodową, ale które pozostają tak bardzo aktywne, które czerpią pełnymi garściami z życia w jesieni wieku, poznając języki, zgłębiając nowe obszary wiedzy, także pozostając aktywnymi fizycznie, to ja jestem i szczęśliwy, dumny i  jednocześnie żywię wiele szacunku dla tych osób” - mówi wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Warmińsko-Mazurski Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w Olsztynie w 1995 roku i był pierwszą organizacją zrzeszającą seniorów w regionie.