Według danych Szkoły Głównej Handlowej, Dywity to trzecia pod względem atrakcyjności inwestycyjnej gmina wiejska na Warmii i Mazurach. Urokliwa, dobrze skomunikowana ze stolicą Warmii i Mazur, znalazła się również na 20. miejscu ogólnopolskiego Rankingu Najlepszych Samorządów „Rzeczpospolitej” w 2016 roku. Rok wcześniej zdobyła certyfikat „Gmina Fair Play” - za otwartość na nowe inwestycje oraz rzetelną obsługę i przyjazną biznesowi atmosferę.

Na 161 km 2 mieszka tu ponad 11 tysięcy osób. Zarejestrowanych jest ponad 1000 podmiotów gospodarczych.

Tomasz Bujalski kieruje firmą, która właśnie w Dywitach produkuje m.in. zbiorniki ze stali kwasoodpornej dla przemysłu spożywczego, kosmetycznego i farmaceutycznego. To jedna z najlepszych firm w branży, realizuje zamówienia z całego świata. Zatrudnia obecnie 170 osób. „Kiedy zaczynaliśmy jako małe przedsiębiorstwo, każda inicjatywa była wspierana przez władze i była to pomoc zawsze na miarę możliwości i zawsze w pozytywnym kierunku” - podkreśla Tomasz Bujalski.

Na terenie „Gminy z polotem” - bo takim hasłem promują się Dywity - od 2005 roku działa zakład produkcyjny Laboratorium Galenowego, jedynego producenta leków na Warmii i Mazurach. Jest on największym tego typu zakładem w Polsce północnej. „Samym świeżym powietrzem nie da się oddychać, ludzie muszą mieć pracę, ludzie muszą mieć dochody. I ta polityka władz samorządowych, żeby oprócz fajnego miejsca do mieszkania było fajne miejsce do pracy, to są dwa niezbędne elementy, które są potrzebne dla rozwoju człowieka” - przekonuje Urszula Lech, prezes Laboratorium Galenowego.

Z Dywit do Olsztyna w linii prostej jest 6 km. Obie miejscowości łączy Las Miejski – są tu liczne ścieżki spacerowe i szlaki rowerowe. Na pograniczu gminy i Olsztyna powstaje Osiedle Sterowców, inwestycja realizowana przez Przedsiębiorstwo Budowlane ARBET Investment Group. Będzie mogło tu zamieszkać 4 tysiące osób. Budowa Osiedla Sterowców wpłynie na życie całej gminy. „Dzięki tej inwestycji będzie dostawa wody dla całej gminy – nie tylko dla samego osiedla. Olsztyn i Gmina Dywity wspólnie złożyły wniosek o pozyskanie środków unijnych, jak wiadomo, gminy muszą mieć wkład własny, ten wkład po stronie gminy realizuje Arbet” - informuje prezes Arbetu Andrzej Bogusz.

Z myślą o inwestycjach w Dywitach wyznaczono strefę przedsiębiorczości. Do 2018 ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury 2014-2020 ma powstać droga obsługująca ten teren. Są również plany zagospodarowania przestrzennego terenów w okolicach Spręcowa i Ługwałdu – to łącznie blisko 90 hektarów. Przedsiębiorcy mogą również liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości.