Piłsudskiego, Dworcowa, czy Niepodległości. To ważne komunikacyjne arterie stolicy Warmii i Mazur, których historię zna jednak niewielu mieszkańców miasta. Stąd pomysł na spotkania pod hasłem „Zapomniane ulice Olsztyna”, zorganizowane przez Miejski Ośrodek Kultury.

„Warto pamiętać, że ulice, które są osiami komunikacyjnymi Olsztyna, powstawały właściwie od zera w latach 60. XX wieku. Niektóre istniejące zmieniały zaś swój charakter, stawały się ulicami wielkomiejskimi” - mówi Artur Sobiela z Muzeum Nowoczesności.

Ciekawe są też zmiany nazw olsztyńskich ulic. Rok 1945 to polonizacja, potem przyszła komunizacja, po niej zaś – destalinizacja. „Ale np. rok 1945 to chaos totalny. Jeśli się weźmie opracowania to zobaczymy, że nagle były nazwy niemieckie, potem szybko polskie i one tak trwają. Funkcjonowało kilka nazw, kalkowano nazwy niemieckie, był mętlik z tym związany” - dodaje Artur Sobiela.

A informacje o podobnych wydarzeniach organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie oraz szczegółowe kalendarium można znaleźć na stronie internetowej instytucji: www.mok.olsztyn.pl.