Jak i dlaczego powinniśmy dbać o środowisko? Uczniowie, którzy brali udział w eko-lekcjach w Zakładzie Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie, już to wiedzą. „Na przykład mogą się skończyć zasoby wszystkiego” - mówi Bartek. „Wyznaczone śmieci trzeba wrzucić do tego kontenera, co trzeba” - dodaje Zuzia. „Dowiedzieliśmy się, jak segregować śmieci i jak je można zamieniać w paliwo” - mówi Oliwier.

Ekolekcja trwa półtorej godziny. Pierwsza jej część to wykład połączony z doświadczeniami, pokazującymi sposób uzyskiwania prądu z wykorzystaniem wiatru, słońca i wody. Podczas drugiej części dzieci mogą na własne oczy zobaczyć, jak działa zakład przetwarzający odpady komunalne. „Skupiamy się przede wszystkim na kwestiach właściwej segregacji, ale również całej ideologii przetwarzania odpadów komunalnych, przetwarzanie ich na tzw. paliwo alternatywne. Próbujemy zaszczepić w nich takiego ducha ekologii, czyli takiego życia w zgodzie ze środowiskiem” - mówi o idei akcji dr inż. Sławomir Kasiński, specjalista ds. edukacji i PR w Zakładzie Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie.

Ekolekcje prowadzone są od lutego 2019 roku. „Wówczas przeprowadziliśmy 160 zajęć, ale prowadziliśmy je w szkołach olsztyńskich. Wtedy te lekcje objęły ponad 4000 uczniów, a obecnie kontynuujemy ten projekt, to jest jego drugi etap, z tym, że lekcje odbywają się już u nas, w zakładzie” - informuje rzecznik ZGOK-u Paweł Gęsicki.

Zasoby węgla i ropy naftowej, według szacunków naukowców, skończą się prawdopodobnie około 2045 roku. W Polsce nie dbamy też o wodę pitną, przez co jej poziom drastycznie spada. Podczas wykładu na dzieci czeka szereg ciekawostek, które mają uzmysłowić, jak poważna jest sytuacja. „Efekt ekologiczny w postaci prawidłowej segregacji, prawidłowego zbierania odpadów komunalnych musi się zacząć, nauka w tym zakresie musi się zacząć od najmłodszych lat. W związku z powyższym cały projekt ekolekcji skierowany jest do najmłodszych mieszkańców Olsztyna i wszystkich innych mieszkańców 37 gmin macierzystych dla Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie” - podkreśla prezes Zakładu Marek Bryszewski.

Ekolekcje wspierają inne miejskie spółki – MPEC oraz PWiK.