Federacja FOSA niedawno obchodziła 15-lecie powstania. Założyło ją kilkanaście organizacji socjalnych, po to, by stworzyć swoją silną reprezentację, ale też by współpracować, wymieniać się usługami, doświadczeniami. Obecnie FOSA to około 100 organizacji – 60 członkowskich, pozostałe partnerskie. Zorganizowane są w 9 branżowych sieciach – prowadzące hospicja, centra wolontariatu, środowiskowe domy samopomocy, warsztaty terapii zajęciowej. W FOSIE pracują też Uniwersytety Trzeciego Wieku i organizacje seniorskie.

Trudno jest policzyć osoby, którym przez te lata pomogła Federacja. Z badania przeprowadzonego przez organizacje członkowskie wynika jednak, że zatrudnionych jest w nich 600 pracowników etatowych, około 1,5 tysiąca wolontariuszy i około 6 tysięcy odbiorców wszystkich organizacji skupionych w FOSIE. Trzy lata temu budżet tych organizacji wynosił ponad 60 milionów złotych. Do Federacji należą organizacje pełniące ważne społecznie funkcje w partnerstwie z samorządami, podmiotami publicznymi i prywatnymi.

Obecnie Federacja realizuje dużo projektów w obszarze pracy z rodziną, czyli w obszarze aktywizacji społecznej. Duże wyzwanie stanowi praca na obszarach wiejskich. Ważną niszę stanowią świetlice wiejskie, których na terenie województwa jest prawie tysiąc. Stąd akcja „Wspieramy dobre miejsca”, która ma na celu wzbogacenie oferty wiejskich świetlic. W takich miejscach przyda się wszystko – pisaki, kredki, materiały plastyczne – zostaną one przekazane, by ułatwić prowadzenie zajęć. Dotąd zgłosiło się do Federacji ponad 20 takich świetlic.