Wśród wielu różnych podatków, jakie odprowadzają mieszkańcy Olsztyna, są takie, które wpływają bezpośrednio do budżetu gminy. Jednym z nich jest podatek od nieruchomości, z którego miasto pozyskuje rocznie ok. 112 mln złotych. Zgodnie z rozporządzeniami ministra finansów może on wzrastać, zwykle rośnie co kilka lat o wartość powiązaną z inflacją. W Olsztynie pozostaje również podatek od środków transportu, podobnie jak podatek rolny i leśny, które także są opłacane w stolicy województwa. W sumie podatki lokalne przynoszą do miejskiego budżetu około 125 mln złotych rocznie.

Inne istotne dla miasta podatki to PIT i CIT. Są odprowadzane do budżetu państwa, potem część tych pieniędzy wraca do samorządów. Olsztyn uzyskuje z nich około 200 mln złotych rocznie. To pieniądze, z których realizowane są zadania gminy miejskiej. Największą kwotę miasto przeznacza na edukację, która kosztuje samorząd 520 mln złotych. 58% tej kwoty pochodzi z subwencji oświatowej z budżetu państwa. Realizowane są różne programy we współpracy z organizacjami pozarządowymi w sferze społecznej, kulturalnej i sportowej.

Mieszkańcy Olsztyna mogą przekazać 1% swojego podatku na organizacje pracujące na rzecz lokalnej społeczności. To ogromna pomoc w wielu dziedzinach życia społecznego, a olsztyniacy już coraz chętniej dzielą się swoim 1 procentem, doceniając pracę lokalnych organizacji.