Cykl spotkań z młodzieżą zorganizowany przez oddział okręgowy w Olsztynie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana miał ukazać, że w życiu, w rodzinie, nie ma problemów nie do rozwiązania. Pomysł na realizację programu przyniosło życie i rozmowy z młodymi ludźmi, którzy widzą i doświadczają konsekwencji kryzysu rodzinnych wartości. „Oni wskazują, że w swoich środowiskach najbliższych panuje kryzys instytucji małżeństwa i rodziny, a wśród wartości na pierwszym miejscu właśnie wskazują rodzinę. Jako Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” pragniemy budować prawidłową wizję instytucji małżeństwa i stąd pomysł na zainicjowanie właśnie tego typu zajęć” - mówi o idei spotkań Aneta Kowalska-Siedlecka, zastępca dyrektora oddziału okręgowego „Civitas Christiana” w Olsztynie.

Współczesność niesie ze sobą mnóstwo zagrożeń. Młodzi ludzie widzą je na każdym kroku. Dlatego kolejnym zadaniem było określenie oczekiwań wobec instytucji samorządowych, które będą mogły wspierać rodziny w rozwiązywaniu codziennych problemów.

Dla jednych istotne są media. „Myślę że najważniejsze byłoby wykreowanie takiego odpowiedniego modelu rodziny w mediach” - mówi Alicja, uczennica I klasy XIII Liceum Katolickiego w Olsztynie.

Inni za najistotniejszy uznawali aspekt materialny. „Trzeba stworzyć więcej lokali, w których będzie się można spotkać razem z małżonkiem i dostawać specjalne zniżki i promocje. Innym postulatem było 500+, czyli jeśli rodzina ma więcej pieniędzy, to też się nie martwi, ma więcej pieniędzy na edukację swoich dzieci i na wyżywienie dla nich” - twierdzą Ola i Kacper, również uczniowie I klasy XIII Liceum Katolickiego. Inni uczniowie mówili np. o potrzebie organizacji spotkań integracyjnych dla rodzin.

Te głosy mają ogromne znaczenie dla stworzenia spójnej i skutecznej polityki prorodzinnej w Olsztynie. Młodzi ludzie widzą świat z innej perspektywy, dlatego ich spostrzeżenia są tak cenne.