Serwisy ×

ARCHIWUM PAŃSTWOWE W OLSZTYNIE BANK ŻYWNOŚCI W OLSZTYNIE BEZPŁATNE SZKOŁY COSINUS CZTERY PORY ROKU FEDERACJA ORGANIZACJI SOCJALNYCH WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO FUNDACJA OCHRONY WIELKICH JEZIOR MAZURSKICH GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BWA W OLSZTYNIE GMINA DĄBRÓWNO GMINA DYWITY GMINA GIETRZWAŁD GMINA JEZIORANY GMINA JONKOWO GMINA KURZĘTNIK GMINA MIŁOMŁYN GMINA PURDA GMINA ŚWIĄTKI GMINNY OŚRODEK KULTURY W PURDZIE INSTYTUT ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNOŚCI PAN W OLSZTYNIE LASTLEVEL LGD BRAMA MAZURSKIEJ KRAINY MIASTO OSTRÓDA MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W OLSZTYNIE MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W OLSZTYNIE MIEJSKI SZPITAL ZESPOLONY IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W OLSZTYNIE MIEJSKI ZESPÓŁ PROFILAKTYKI I TERAPII UZALEŻNIEŃ W OLSZTYNIE MIŁAKOWO OLSZTYN OŚRODEK SPORTU I REKREACJI W OLSZTYNIE PORT LOTNICZY OLSZTYN-MAZURY W SZYMANACH POWIAT OLSZTYŃSKI PRODUKT WARMIA MAZURY RADIO PLUS OLSZTYN 88, 1 FM SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ GRUŹLICY I CHORÓB PŁUC W OLSZTYNIE SIŁA MNIEJSZOŚCI SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA POJEZIERZE STOWARZYSZENIE CIVITAS CHRISTIANA STOWARZYSZENIE WYJĄTKOWE SERCE SZKOŁA POLICEALNA IM. PROF. ZBIGNIEWA RELIGI W OLSZTYNIE TELEWIZJA KOPERNIK URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO W OLSZTYNIE UTALENTOWANY OLSZTYN WARMIŃSKO - MAZURSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA OCHOTNICZYCH HUFCÓW PRACY W OLSZTYNIE WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA ROLNICZA WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA RZEMIOSŁA I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W OLSZTYNIE WARMIŃSKO-MAZURSKI OŚRODEK DORADZTWA ROLNICZEGO Z SIEDZIBĄ W OLSZTYNIE WARMIŃSKO-MAZURSKI URZĄD WOJEWÓDZKI W OLSZTYNIE WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W OLSZTYNIE WOJEWÓDZKI OŚRODEK RUCHU DROGOWEGO W OLSZTYNIE WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYKI I EKONOMII TWP W OLSZTYNIE ZACHODNIOMAZURSKA LOKALNA ORGANIZACJA TURYSTYCZNEJ

Zjazd lekarzy z Warmii i Mazur

O rozwoju technologii w medycynie, leczeniu nowotworów, ale też o mikrochirurgii rozmawiali lekarze, którzy spotkali się w Olsztynie na zjeździe naukowo-szkoleniowym.

Wczesna diagnostyka, rozwój technologii medycznych, wyzwania, przed jakimi stoją onkolodzy, geriatrzy czy chirurdzy. Podczas organizowanego przez Warmińsko-Mazurską Izbę Lekarską spotkania naukowego rozmawiano o najbardziej palących zagadnieniach współczesnej medycyny.

Wśród nich nie zabrakło omówienia problemów, których skala może się zwiększać, np. polifarmakoterapii w leczeniu chorób przewlekłych u osób starszych. „Doszliśmy do takiego punktu, w którym zamiast przepisywać – staramy się nie przepisywać. Ogromnym problemem, oprócz tego, że postępujemy według zaleceń i stosujemy wszystkie zalecane leki, to jeszcze zdajemy sobie sprawę, że pacjenci kupują leki na własną rękę” - mówi dr n. med. Małgorzata Stompów, specjalista geriatrii i chorób wewnętrznych. Lekarze zwracają uwagę, że zwłaszcza u pacjentów po osiemdziesiątym roku życia, gdy wyleczenie choroby jest niemożliwe, ważniejsze od farmakoterapii jest utrzymanie dobrej jakości życia i łagodzenie objawów.

W konferencji uczestniczyło kilkudziesięciu lekarzy, w tym także specjaliści z Włoch i Rosji. Lekarze z Kaliningradu opowiadali o leczeniu zakażonej martwicy trzustki, a także mikrochirurgii w rekonstrukcji ręki.

Spotkanie było czternastą tego typu konferencją lekarzy z Warmii i Mazur.