Prace prezentowane w Bibliotece Uniwersyteckiej pokazały, że osoby dotknięte autyzmem obdarzone są niezwykłym talentem plastycznym. Obrazy w różnych technikach, metaloplastyka, prace w drewnie. A do tego feeria barw i ogromna wyobraźnia. „Pokazujemy piękny, niebieski świat osób z autyzmem. Mówimy o tym, że to nie jest że tylko myślą inaczej, ale dzieła piękne swoje potrafią pokazać w sposób dostępny dla wszystkich” - mówi Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie.

Wystawa pokazuje, że każdy sposób, w jaki dostarczana jest wiedza na temat autyzmu, jest niezwykle ważny. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski to uczelnia, która jest otwarta na osoby dotknięte tym zaburzeniem. „Wydaje mi się, że zapoznawanie się z działalnością osób z autyzmem jest bardzo ważne, żeby przełamywać różne stereotypy, które mówią, że te osoby nie potrzebują ludzi, żyją w swoim świecie. To jest nieprawda, one żyją tutaj z nami i potrzebują od nas życzliwości i wsparcia, i też są artystami, pełnią różne funkcje w swoim życiu, więc to jest bardzo ważne” - podkreśla Bożena Chrostowska, koordynator ds. wsparcia studentów ze spektrum autyzmu UWM.

Każda forma przełamywania stereotypów na temat autyzmu jest niezwykle istotna. Szacuje się, że w Europie żyje około 5 milionów osób z autyzmem, co oznacza, że jedna osoba na 150 dotknięta jest tym zaburzeniem.