TK: Epidemia otyłości w skali globalnej jest już faktem, czy jest to kwestia kilku najbliższych lat?

prof. MONIKA KACZMAREK - KIEROWNIK LABORATORIUM BIOLOGII MOLEKULARNEJ, IRZIBŻ PAN W OLSZTYNIE: O epidemii mówimy już od kilku lat, zawsze nam się wydawało, że dotyczy to Ameryki Północnej, ale od kilku lat obserwujemy wzrost otyłości u ludzi w różnym wieku w Europie.  Statystyki chociażby WHO mówią o tym, że średnio w Europie mamy około 50% otyłych bądź z nadwagą.

TK: Jaki wpływ otyłość kobiety ciężarnej ma na jej dziecko?

prof. MONIKA KACZMAREK: oczywiście to jak matka odżywia się podczas ciąży, a nawet później, jest bardzo ważne, ten okres programowania żywieniowego, jak żywność wpływa na nasze funkcjonowanie w życiu, jest odpowiednikiem okresu po urodzeniu, w trakcie karmienia piersią, nawet do drugiego roku życia ten okres trwa. Chciałabym też dodać, że nie dotyczy to tylko matki, są badania, które mówią, na modelu myszy, że cukrzyca może być przenoszona przez ojca nawet do dwóch pokoleń później. 

TK: Zjawisko fascynuje naukowców, co mówią o nim wyniki badań?

prof. MONIKA KACZMAREK: w badaniach, które prowadzę zajmuję się trochę odwrotną sytuacją, gdzie mamy niedobór kalorii, bo część globu jest dotknięta niedoborem żywności, szczególnie Afryka, Azja, choć tam też rośnie liczba dzieci z nadwagą, bo zmienia się styl życia 05:13 [tu robimy cięcie audio, kryjemy i rozmówczyni kontynuuje] 05:55 w moich badaniach zaobserwowałam, że dieta matki karmiącej wpływa na zdolności rozrodcze pierwszego pokolenia, czyli córek i synów, ale i kolejne pokolenia, które nie były narażone na działanie czynnika pokarmowego, diety, niedoboru kalorii. 

TK: Jaka powinna być dieta matki w ciąży i w pierwszych latach życia dziecka?

prof. MONIKA KACZMAREK: Na pewno musimy pamiętać o tym, że jest to sytuacja, w której nie powinniśmy jeść za dwoje tylko dla dwojga, nienaturalne sytuacje, czyli odchudzanie się w ciąży, czy nadmierne spożywanie kalorii, też nie są prawidłowe; trzeba pamiętać o tym, że po narodzeniu dziecka też jest ważne co jemy, szczególnie jeśli matki karmią piersią, i to co ważne później, jakich zachowań uczymy naszych dzieci. 

TK: Dobra dieta matki i dziecka pozwala uchronić je przed niektórymi chorobami, np. cywilizacyjnymi?

prof. MONIKA KACZMAREK: Nie wszystko co jest zapisane w genach to jest ostateczność, to jak żyjemy, jaki mamy styl życia, aktywność fizyczną, co jemy, czy używamy używek, ma wpływ nie tylko na nasze życie bezpośrednio, ale uczymy tego też naszych dzieci, a badania mówią o tym, że wpływa to na programowanie naszych komórek rozrodczych, które dadzą nowy organizm, który może być zaprogramowany w nieodpowiedni sposób.