Centrum Urazowe Dziecięce utworzone przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie nie jest konkretnym miejscem, w którym udziela się pomocy małym pacjentom, ale systemem, w jakim funkcjonuje cały szpital. Gdy dociera do niego informacja, że ma przyjechać dziecko, które uległo wypadkowi – komunikacyjnemu lub innemu – kiedy istnieje obawa, że jego urazy są ciężkie, natychmiast organizowany jest zespół wypadkowy, złożony z lekarzy wielu specjalności, który w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym czeka na pacjenta.

Taki system pozwala szybko podjąć wszystkie niezbędne procedury medyczne, które w wypadku ciężkich urazów są niezbędne, by uratować życie, przeprowadzić zabieg operacyjny i przekazać małego pacjenta na oddział. W województwie warmińsko-mazurskim jest około 900 tysięcy dzieci, do Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego trafia rocznie kilkanaście tysięcy małych pacjentów po urazach. Większość z nich nie wymaga hospitalizacji, ale zdarzają się przypadki bardzo ciężkie, wielonarządowe. Na szczęście tych najcięższych przypadków jest coraz mniej.

Centrum Urazowe Dziecięce w Olsztynie jest ośrodkiem ponadregionalnym, zdarza się, że do ośrodka przyjeżdżają dzieci spoza województwa. Jego utworzenie wiąże się między innymi z tym, że mały pacjent po urazie musi szybko trafić pod opiekę specjalistów, bo w niewielkich ośrodkach może ich brakować. W przeszłości zdarzało się, że pacjent krążył pomiędzy szpitalami, w których nie otrzymywał pomocy specjalistycznej. Centrum jest tak pomyślane, że w momencie, kiedy dziecko do niego trafia, na miejscu oczekuje co najmniej trzech lekarzy specjalistów, co minimalizuje ryzyko powikłań. Bo w ciężkich przypadkach czas jest decydujący.