W Konkursie im. prof. Lenkiewicza Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska nagradza wyróżniające się prace naukowe. O czym pisali laureaci ostatnich edycji konkursu?

„Moja praca jest to wieloośrodkowe badanie dotyczące leczenia chirurgicznego pacjentów otyłych, powyżej 60. roku życia. Razem z moim Ośrodkiem, współpracowaliśmy z Ośrodkiem w Krakowie, Ośrodkiem w Warszawie, czyli 3 największe Ośrodki w kraju. I wyniki prac są następujące, że chirurgiczne leczenie pacjentów w wieku powyżej 60. roku życia jest dobre” – mówi dr n. med. Natalia Dowgiałło-Wnukiewicz, laureatka Konkursu im. prof. Lenkiewicza 2020.

„Mój artykuł opowiada o pacjencie, który był diagnozowany i leczony w Olsztyńskiej Klinice Endokrynologii i Diabetologii, z powodu bardzo wysokiego stężenia jednego z hormonów – kortyzolu. W wyniku specjalistycznej i szerokiej diagnostyki, ustaliliśmy, że przyczyną hiperkortyzolemi u tego pacjenta był bardzo rzadko występujący, złośliwy nowotwór atypowy rakowiak grasicy. Jest to bardzo rzadki przypadek. Diagnostyka była niestandardowa u tego pacjenta, ponieważ nie było jednoznacznej przyczyną, dlaczego tak wysokie stężenie w jego organizmie występuje hormonu ACTH. Wspominany tutaj mikrogruczolak przysadki może być jedną z tych przyczyn. Jednak w poszerzonej naszej diagnostyce się okazało, że przyczyna nie leży w przysadce mózgowej, a w dużym guzie śródpiersia, złośliwym nowotworze, który produkował ten hormon i w związku z tym pobudzał także nadnercza do produkcji kortyzolu. W związku z tym wszystkie objawy pacjenta wynikały z hiperkortryzolemii” – opowiada

lek. Angelika Baranowska-Jurkun, laureatka Konkursu im. prof. Lenkiewicza 2020.

Lek. dent. Tomasz Szubzda opisał natomiast metodę leczenia chirurgicznego raka podstawnokomórkowego skóry. „Ogólnie leczenie chirurgiczne jest najskuteczniejszym w tego typu przypadkach. Zawsze się dąży w pierwszej kolejności do leczenia chirurgicznego. Jest to leczenie skuteczne, jako leczenie pierwszego rzutu. Jeśli jest radykalne, to tak. Jest to najlepsza obecnie możliwość leczenia raków skóry. Zawsze dążymy do tego, aby takich pacjentów leczyć chirurgicznie” – mówi Tomasz Szubzda.

Nagrody dla lekarzy i lekarzy dentystów do 35. roku życia są przyznawane przez Warmińsko-Mazurską Izbę Lekarską każdego roku. Stanowią one jedną z wielu  form wspierania młodych lekarzy i motywowania ich do dalszego rozwoju naukowego.