Trwa od kilku do kilkunastu minut, a komuś potrzebującemu może zagwarantować długie lata życia. Oddawanie krwi to proces jest bardzo szybki i praktycznie bezbolesny – co potwierdzają dawcy z Olsztyna. „Samo oddawanie krwi nie boli, więc nie ma się czego bać, wystarczy przyjść, to tylko wkłucie igły, jak przy normalnym oddawaniu krwi, więc nie ma żadnego bólu” – przekonuje pan Andrzej.

Widok czerwonego autobusu do poboru krwi w Olsztynie już nikogo nie dziwi. Ostatnio stanął przed Urzędem Wojewódzkim w Olsztynie, gdzie krwią podzielili się m. in. jego pracownicy. Krew może oddać każdy, kto spełnia kilka warunków. „Trzeba mieć ukończone 18 lat życia, górna granica wieku nie jest określona. Trzeba być w ogólnym dobrym stanie zdrowia, nie należy przyjmować leków, zwłaszcza antybiotyków, nie należy przechodzić infekcji, lub niedawno po tej infekcji być i w zasadzie dowód osobisty ze sobą i zapraszamy” – informuje lek. Jarosław Zwierzyński, kierownik działu pobierania krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Warto zaczekać z oddawaniem krwi także po zabiegach operacyjnych, tatuażu, czy nawet przekłuciu ucha. Organizm regeneruje się wówczas nawet pół roku!

Nie ma „zbędnych”, czy „niepotrzebnych” grup krwi – każda może uratować komuś życie. „Jak zwykle zachęcamy do oddawania grup wszystkich, szczególnie zapraszamy tych, którzy mają grupy Rh -, zwłaszcza 0, bo to jest krew dla ratowania życia, ona jest podawana w sytuacji zagrożenia życia” – mówi lek. Jarosław Zwierzyński. Oznacza to, że krew 0 Rh -  przetacza się w nagłych wypadkach, kiedy nie ma czasu na badanie krwi pacjenta i ustalenie jego własnej grupy.

Po zakończonym pobraniu krwi otrzymujemy słodki podarunek. Tego dnia nie powinniśmy się również przemęczać, pamiętajmy o piciu wody i odpoczynku.