Sezon wakacyjny w pełni, wielu z nas decyduje się na letnie wycieczki, korzysta z koncertów, imprez plenerowych, restauracji, barów, czy innych miejsc spotkań. Ubiegłoroczne lato nie pozwoliło nam uczestniczyć w wielu wydarzeniach. W tym roku czerpiąc ze wszystkich dobrodziejstw wakacji miejmy jednak na uwadze wciąż panującą, choć uśpioną pandemię COVID-19. „Ta pandemia cały czas trwa, cały czas występują w naszym społeczeństwie osoby, które zakażają się wirusem SARS-COV-2, dlatego powinniśmy przestrzegać tego reżimu sanitarno-epidemiologicznego, tych podstawowych zasad, bo te zasady pozwalają nam w znacznym stopniu ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa” – podkreśla Krzysztof Saczka, zastępca głównego inspektora sanitarnego.

Dystans społeczny, zakrywanie nosa i ust w pomieszczeniach zamkniętych, częste mycie rąk – te zasady weszły nam już w krew. Kolejnym ważnym punktem w walce z pandemią są szczepienia. W tej chwili w województwie warmińsko-mazurskim zaszczepionych jest około 40 procent mieszkańców. „Naszym marzeniem jest 95 procent, a co za tym idzie ta liczba osób, które powinniśmy jeszcze zaszczepić i które będą ewentualnie wektorem szerzenia się zakażeń, jest jeszcze ogromna. Gdybyśmy jednak mimo wszystko zaczęli szczepić wszystkich, no to na pewno uratujemy wiele istnień i wiele osób, a to wszystko zależy od nas” – przekonuje lek. wet. Janusz Dzisko, warmińsko-mazurski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny.

W województwie warmińsko-mazurskim działa wiele punktów szczepień, zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych. „W zasadzie do każdego miejsca, gdzie są chętni do zaszczepienia, jesteśmy w stanie dotrzeć, czy to sami, bezpośrednio, czy poprzez współpracę z samorządami, samorządy tutaj bardzo chętnie, bardzo aktywnie współpracują w tej kampanii promującej szczepienia. Oby tylko mieszkańcy chcieli z tego korzystać” – podkreśla wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Według ekspertów to ostatni dzwonek na przyjęcie pierwszej dawki szczepionki. Z początkiem września i powrotem uczniów do szkół wzrośnie ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. „Nikt w tej chwili nie jest w stanie przewidzieć, jaki zakres ta kolejna, zbliżająca się fala będzie miała. Biorąc pod uwagę to, że wirus delta jest szalenie zakaźny i łatwość przenoszenia jego jest ogromna, musimy się liczyć ze wzrostem zakażeń, a jak mówię ciągle i powtarzam, jedyna możliwość ograniczenia to szczepienia” – mówi Janusz Dzisko.

Na szczepienie możemy się w prosty sposób zarejestrować na stronie internetowej www.pacjent.gov.pl, bądź dzwoniąc pod numer 989.