1 stycznia 2022 roku rozpoczęło swoją działalność Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc w Olsztynie. To jednostka, na którą czekali pacjenci w całym regionie. Ma ona zapewnić diagnostykę i kompleksowe leczenie wielu schorzeń w dziedzinie pulmonologii. Ośrodek posiada wszystkich niezbędnych specjalistów, ale również część zabiegową wraz z oddziałem intensywnej terapii. Jest to istotne zwłaszcza w leczeniu chorób płuc, w których kluczowa jest szybka reakcja na postępującą chorobę. Konieczność podłączenia do respiratora i opieka anestezjologiczna w takich sytuacjach jest niezbędna, a do tej pory konieczny był transport pacjentów, co opóźniało reakcję na nagłe przypadki.

W Samodzielnym Publicznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie prowadzony był program przesiewowy w kierunku chorób płuc. Podczas jego trwania przebadanych zostało 470 osób, u 55 osób wykryte zostały guzy różnego typu. Wśród przebadanych były osoby, u których zdiagnozowano inne schorzenie – zwapnienie naczyń wieńcowych, zmiany w nerkach czy w wątrobie – wszystkie te osoby otrzymały skierowania do specjalistów.

Program jeszcze się nie kończy – wszyscy pacjenci objęci są opieką specjalistów przez kolejne 3 lata. Szpital realizował też program Ministerstwa Zdrowia dla 150 pacjentów. Wśród 80 z nich, u których badania radiologiczne zostały opisane, aż u 12 wykryte zostały różnego rodzaju zmiany. Wszyscy ci pacjenci będą mogli być leczeni w nowym Warmińsko-Mazurskim Centrum Chorób Płuc, które ma szansę powiększyć się o nowy budynek finansowany z projektu Polska – Rosja, w którym prowadzona będzie rehabilitacja osób wymagających opieki po przebyciu ciężkich chorób płuc.