Paweł Amulewicz, Telewizja Kopernik: Kim w XXI wieku jest profilaktyk?

Błażej Gawroński, dyrektor Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie: To człowiek, który postrzega człowieka w centrum swojego zainteresowania,  ale również aksjolog, a więc człowiek osadzony mocno w wartościach. To także człowiek, który w sposób profesjonalny łączy wiedzę na temat problemów, z którymi boryka się młody człowiek, potrafi je zdiagnozować i przełożyć na język współdziałania z młodym człowiekiem.

Pana zdaniem dzisiejsza profilaktyka potrzebuje ewolucji czy rewolucji?

Kusi mnie, żeby powiedzieć rewolucji, ale jako biolog myślę, że ewolucja jest procesem trwalszym, jeśli zachodzi to ma mocno osadzone trendy. Dlatego ewolucja. Wydaje się, że myśmy bardzo dużo zrobili w profilaktyce, rozwoju wiedzy na temat działań profilaktycznych, nauka bardzo się interesowała skutecznością, w jaki sposób profilaktyka ma być realizowana, by była skuteczna.

Nowe media, portale społecznościowe, elektroniczny świat wysycony informacjami. Jak profilaktyka może skutecznie korzystać z tych przestrzeni?

Oczywiście my jesteśmy z młodym człowiekiem tam, gdzie on jest, w nowych mediach, w Internecie. Gdy ja byłem nastolatkiem, były inne uwarunkowania zewnętrzne i pokusy były inne, teraz stawiam tezę, że młodzi ludzie mają trudniej. Właśnie dlatego jesteśmy z młodym człowiekiem tam, gdzie on jest i chcemy mu towarzyszyć. To są wyzwania także dla profilaktyka.