Lekarze i lekarze dentyści spotkali się w Lidzbarku Warmińskim podczas warsztatów interdyscyplinarnych dotyczących współczesnej medycyny, organizowanych przez Warmińsko-Mazurską Izbę Lekarską. „Te warsztaty nazywamy interdyscyplinarne właśnie dlatego, że są dedykowane dla wszystkich naszych członków, dla lekarzy różnych specjalności, dla lekarzy stomatologów i staramy się pokazywać, co nowego jest w naszym regionie, jakie są nowe terapie, jakie są możliwości, gdzie i jak można kierować pacjenta” – podkreśla lek. dent. Anna Lella, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej.

Ideą tych spotkań jest pokazanie najnowszych osiągnięć w medycynie i nowych sposobów leczenia. Dzięki takim spotkaniom medycy mogą wymieniać doświadczenia z różnych dziedzin. Podczas tegorocznej edycji warsztatów dominowała tematyka związana z nowoczesnymi terapiami onkologicznymi. „Większość nowych, rejestrowanych technologii, bo to nie tylko są leki w tej chwili, dotyczy onkologii. Ponieważ przez wiele lat był to obszar, w którym niewiele się działo. Mieliśmy chemioterapię, wiadomo troszeczkę poprawiała się technologia w chirurgii, pojawiały się nowe metody takie, jak roboty, natomiast taki skok rzeczywiście innowacyjny nastąpił w ciągu ostatnich 10 lat i dlatego pewnie tak trochę wyszło, że te metody doszły wreszcie do pacjentów i one są możliwe do zastosowania tu i teraz” – mówi prof. dr hab. n. med. Sergiusz Nawrocki, prorektor ds. Collegium Medicum UWM. Nie wszystkie z tych nowoczesnych metod są obecnie dostępne w Polsce, ale i tak warto, by lekarze je znali.

To dwudniowe spotkanie medyków miało wymiar przede wszystkim naukowy, ale także i środowiskowy. Było także okazją do spotkań, wymiany poglądów i doświadczeń.