Fake news możemy krótko zdefiniować jako fałszywą informację – może się w niej znajdować ziarenko prawdy, ale zawsze jest obudowana w fałszywe treści. Ma wywołać określony efekt psychologiczny u odbiorcy. W kontekście obecnych czasów o fake newsie mówimy w kategoriach propagandy – to jest obszar, gdzie najczęściej pojawiają się fałszywe informacje.

Kłamstwo nie jest niczym nowym, posługujemy się nim od zawsze, jest to jeden z elementów przystosowawczych człowieka do życia. Obecne fake newsy to przede wszystkim propaganda. Zarówno wojenna, z którą mamy najczęściej do czynienia, ale również partyjna, propagowanie idei – to w tych obszarach zwykle przekaz opiera się na przekłamaniu, choć elementy prawdziwe też można w nim znaleźć.

Sposób na fake newsy polega na selekcjonowaniu danych, jednak wielu z nas wyszukuje informacji na skróty. Radą na to zjawisko jest weryfikowanie ich w dwóch źródłach – to zasada, którą posługuje się również rzetelne dziennikarstwo. Czy jesteśmy w stanie ustrzec się przed tym zjawiskiem? Oczywiście – pod warunkiem jednak, że nie będziemy wierzyć w każde słowo przekazywane przez social media i media ogólnie. Należy badać źródła i nie dać się ponieść emocjom związanym z przekazem medialnym.