Koniec roku w Szpitalu Miejskim w Olsztynie to czas na finalizowanie wielu przedsięwzięć. Właśnie rozliczane są projekty związane z cyfryzacją szpitala. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo danych, ale też przyspieszyć wiele formalności. Koszty przedsięwzięcia to ponad 2,2 mln złotych. Dodatkowo ponad 600 tys. złotych kosztuje zabezpieczenie danych, które finansuje NFZ. Poza informatyzacją, szpital inwestuje też w wymianę sprzętu diagnostycznego – wymieniany jest aparat RTG na cyfrowy, polepszone są warunki na oddziałach urologii, ginekologii i położnictwa. Tu wydatki sięgają prawie 10 mln złotych.

Szpital realizuje obecnie niemal na bieżąco wszystkie zobowiązania finansowe, dzięki podjętym działaniom odnowiona została wiarygodność u dostawców leków i artykułów medycznych. Terminowo płacone są wynagrodzenia, odprowadzane są środki na Fundusz Socjalny. Szpital stara się skracać kolejki oczekujących na świadczenia medyczne, bo wraca w normalny tryb pracy po czasie COVID-u, choć w dalszym ciągu trafiają się zarażeni pacjenci.

Szpital to przede wszystkim oddziały zabiegowe – urologia, chirurgia urazowo-ortopedyczna, bariatria – jest jednym z szesnastu w kraju realizujących program dla pacjentów leczących otyłość. Jest duży napływ pacjentów z terenu miasta, kierowanych tam przez lekarzy pierwszego kontaktu. Świadczy to o dużym zaufaniu, a potwierdzają to certyfikaty jakości.