Technika nieustannie się rozwija, dając tym samym szansę przedsiębiorcom na usprawnienie pracy ich firm. Pierwsza rewolucja technologiczna odbyła się przy użyciu pary, druga dzięki elektryczności, a trzecią napędziły komputery. Seminarium Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Olsztynie przeprowadzone w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym pokazuje, że gospodarka 4.0 to kolejna, wielka rewolucja oparta tym razem o Internet oraz inteligentne fabryki.

Jak mówi Jerzy Kawa, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Olsztynie, gospodarka 4.0 jest już częściowo zarządzana przez maszyny, przez roboty, przez komputery. Istnieje już w sferze Internetu. Dotyczy przede wszystkim produkcji bardzo łatwo przechodzi, poprzez software do innych dziedzin, do usług, do nowoczesnego domu i biura.

Według badań gospodarka 4.0 istnieje w świadomości 25 procent przedsiębiorców. Jednak by stać się standardem, wymaga dalszej popularyzacji i uświadamiania płynących z niej korzyści. Automatyzacja linii produkcyjnych stwarza też szansę dla niepełnosprawnych. Czwarta rewolucja przemysłowa to między innymi nowe miejsca pracy, przystosowane do potrzeb osób dotkniętych dysfunkcją.