Rok 2019 to rok jubileuszowy dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która w Polsce funkcjonuje od 25 lat. Powstała w 1994 roku, by wspierać rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich. Od tego czasu zakres jej działania znacząco się jednak rozszerzył. „Oprócz tradycyjnego rolnictwa i dopłat bezpośrednich, całego wachlarza działań PROW, jest rybactwo i morze, Warmia i Mazury są województwem nadmorskim, tam środki są przekazywane” - mówi Leszek Potorski, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Olsztynie.

Symbolem 25-lecia istnienia Agencji mają być dęby sadzone w całej Polsce. Jeden z nich przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego zasadzili na terenie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, w Parku 45-lecia Akademii Rolniczo-Technicznej. Lokalizacja ta nie jest przypadkowa, ponieważ współpraca Agencji z uczelnią trwa od lat. „Współpraca na polu naukowym, wdrożeniowym, praktycznym, są to nasze projekty badawcze, gdzie instytucją wiodącą i pośredniczącą jest ARiMR, jak również dopłaty obszarowe, bo uczelnia ma gospodarstwa i spółki” - wymienia dr inż. Aleksander Socha, kanclerz UWM.

Sadzonkę dębu przekazała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie. „Ta współpraca była, jest i będzie, zacieśniamy ją nawet tą okolicznością. A z okazji 25-lecia byłym i obecnym pracownikom Agencji w imieniu leśników składam najserdeczniejsze życzenia” - mówi Mariusz Orzechowski, Regionalny Dyrektor Lasów Państwowych w Olsztynie.

To nie koniec olsztyńskich obchodów 25-lecia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Warmińsko-Mazurski Oddział Regionalny we wrześniu zorganizuje uroczystą konferencję, podczas której do dębu dołączy pamiątkowa tablica.