Warmińsko-Mazurska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości to niezwykle ważny organ zrzeszający 16 organizacji cechowych oraz 1 spółdzielnię rzemieślniczą. Jako instytucja dba nie tylko o rozwój i wsparcie rzemieślników, ale także prowadzi szereg innych istotnych działań. Za nami I Gala Rzemiosła Warmii i Mazur, która w tym roku odbyła się na zamku w Rynie. Głównym celem wydarzenia było podsumowanie dotychczasowej działalności Izby, integracja środowiska, a także nagrodzenie najbardziej zasłużonych gości. „Po to, żeby pokazać, że rzemiosło istnieje, nie tylko na Warmii i Mazurach, ale i w Polsce całej, w Europie, na świecie. Po to, żeby środowisko się zjednoczyło. Po to, żeby lepiej współpracować” - podkreśla Adam Przybysz, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

Podczas gali uhonorowano nie tylko rzemieślników, ale również przedsiębiorców i samorządowców. Wręczono między innymi odznaczenia nadawane przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości i Związek Rzemiosła Polskiego.

„Spotkanie ma służyć podsumowaniu jak gdyby ich działalności, ale też współpracy pomiędzy samorządami, bo powiat olsztyński posiada 4 zespoły szkół. Współpracujemy kształcąc w różnych zawodach, różnych rzemiosłach naszych młodych mieszkańców, mieszkańców powiatu olsztyńskiego” - zaznacza Andrzej Abako, starosta olsztyński.

„Rzemiosło to jest moje dzieciństwo, to są moje wspomnienia z malutkiego zakładu rzemieślniczego mojego ojca. To są pierwsze moje samodzielne działania, pierwsze decyzje” - mówi Jan Szynaka, prezes zarządu Szynaka Meble.

„Wartość tego spotkania jest bardzo duża. Integracja jest potrzebna. Wiadomo, że rzemieślnicy, przedsiębiorcy stanowią o wartości rozwoju naszego regionu. Dają miejsca pracy, również niemałe wpływy do budżetów samorządowych” - dodaje Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

Istotnym punktem było również przekazanie szabli Kilińskiego, czyli najwyższego odznaczenia rzemieślniczego. Jej laureatami zostali Jan Mackiewicz, Krzysztof Ornowski i Alicja Bezak.