Targi „Pamiętajmy o ogrodach” od lat przyciągają mnóstwo klientów i wystawców. Nie inaczej było podczas tegorocznej, trzynastej edycji wydarzenia. Zajrzeliśmy do koszyków osób odwiedzających i zapytaliśmy, co udało się kupić. „Kupiłam róże i pelargonie. Jestem praktycznie co roku, częściowo mój ogród jest tutaj właśnie wyposażony w rośliny tutaj zakupione” – mówi pani Ela. „Porcelana w bardzo dobrej cenie, oprócz tego pomidorki, truskaweczki” – dodaje pani Beata. „Udało się kupić parę drzewek, takich czereśni i wiśni. Jest dużo takich różnych sadzonej, fajny klimat jest, fajnie” – mówi pan Tomasz.

Wystawcy potwierdzają, że szczególnym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z kwiatami, krzewami i drzewami. „Jest taki typowy okres na robienie nasadzeń sadów przydomowych, w związku z tym wszystkie rośliny owocowe, zarówno jabłonie, grusze, śliwy, morele, brzoskwinie, jak i krzewy owocowe, jak agrest, czy porzeczki cieszą się dużym zbytem” – przyznaje Jan Dziadkiewicz ze szkółki Jan-Sad.

Oprócz sprzedawców sadzonek i nasion, na Targach nie zabrakło również przedstawicieli firm oferujących sprzęt ogrodowy i rolniczy, a także twórców rękodzieła czy producentów tradycyjnej żywności. Łącznie w tegorocznej edycji wzięło udział aż 180 wystawców. „W ubiegłym roku, po naszych targach w Gryźlinach, zwiększyło się zainteresowanie w ogóle targami i – co nas cieszy – to że większość z wystawców, którzy są dzisiaj, na targach wiosennych już komunikują, że są tutaj, bo chcą być też z nami w Gryźlinach” – podkreśla Damian Godziński, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie.

Targi trwały dwa dni. Wydarzenie swoim patronatem objął m.in. Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki. „Dzisiaj możliwości są bardzo szerokie, producenci artykułów ogrodniczych, hodowcy i wszyscy ci, którzy tą branżą się zajmują, oferują naprawdę szerokie spektrum możliwości dla każdego i bardzo cieszy, że spotyka się to z dużym zainteresowaniem mieszkańców i Olsztyna i całego naszego regionu” – podkreśla wojewoda. Organizację Targów co roku wspiera również Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Dzięki jego uprzejmości teren wystawowy z roku na rok powiększa się. „Cieszymy się, że po sąsiedzku możemy współpracować, bo tuż za płotem jest nasz Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich, a ten z kolei to wsparcie dla rolników, wsparcie dla Lokalnych Grup Działania, dla obszarów wiejskich, można to wszystko bardzo ładnie połączyć i działać na rzecz środowiska i rolnictwa” – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Targi odwiedzili m.in. parlamentarzyści, a także przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, Kół Gospodyń Wiejskich oraz organizacji pozarządowych. „Korki, które prowadzą do tego miejsca, do tych targów, świadczą o tym, że zainteresowanie jest ogromne. Ja się bardzo cieszę, że w ten piękny, słoneczny poranek, przedpołudnie tyle osób, tylu Olsztyniaków, tyle mieszkańców Warmii i Mazur, ale nie tylko, bo przyjeżdżają tu osoby i z Mazowsza, z tego co wiem, wszyscy zachwyceni, zachwyceni są ilością tych krzewów, kwiatów” – przyznaje Jerzy Małecki, poseł na Sejm RP.

Nowością tegorocznej edycji była obecność właścicieli winnic i producentów naturalnych win z całej Polski. Atrakcją drugiego dnia były pokazy, m.in. pokaz florystyczny „Wiosna w bukietach”. Hodowcy koni mieli zaś okazję zaprezentować tegoroczne ogiery kryjące.

Przez cały czas dużo działo się na scenie. Wystąpiły na niej liczne zespoły muzyczne, w tym Warnijsko Kapela czy Brylanty & Bażanty oraz zawodniczki Olsztyńskiej Szkoły Cheerleaders Soltare.