To była smakowita rywalizacja! Reprezentacje dziesięciu Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu mrągowskiego i szczycieńskiego zmierzyły się w „Bitwie Regionów”. To już siódma edycja konkursu organizowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. „Ideą jest wspieranie Kół Gospodyń Wiejskich, promowanie polskiej kuchni, polskiego produktu i promowanie patrioryzmu konsumenckiego” - zaznacza Bogdan Moroz, zastępca dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego ARIMR w Olsztynie.

Potrawy przygotowane na konkurs czerpią z historii i tradycji. „Cycuchy włościańskie muśnięte sosem kurkowym. Cycuchy to są dwa placuszki, dwa bardzo pyszne, pulchne placuszki, pełne mlecznego, rozkosznego smaku. I właśnie te placuszki podajemy z sosem kurkowym” - opowiada Katarzyna Polonis-Krysiak z KGW w Kozłowie w gminie Sorkwity. „Chciałybyśmy zaskarbić jury tradycyjnym kartoflakiem, potrawą ziemniaczaną, która kiedyś królowała w domach, z racji tego, że nie było obficie w domach, ziemniak był podstawą” - dodaje Agata Kaczmarska z KGW w Wałach w gminie Szczytno.

Potrwawy przygotowane na konkurs oceniała specjalna komisja. „Przede wszystkim zwracamy uwagę na to, czy potrawa jest regionalna, również oceniamy smak, wygląd, jak jest prezentowana potrawa” - podkreśla Barbara Pietrzak, przewodnicząca komisji konkursowej.

Uczestnicy wydarzenia, poza smakowaniem konkursowych potraw, mogli także korzystać z szeregu atrakcji przygotowanych dla całych rodzin, zobaczyć występy na scenie, ale także zasięgnąć porady u specjalistów m. in. z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. „Dzisiaj udzielimy wszelkich informacji na pytania zadane przez osoby zainteresowane. Dzieci mogą się zgłosić po zabawki, gadżety, balony. Można też odebrać różne ulotki dotyczące działań Agencji” - mówi Monika Onisiewicz z ARIMR.

Członkowie i członkinie Kół Gospodyń Wiejskich podkreślali, że wsparcie instytucji rolniczych jest nieocenione. „Współpraca z biurem jest bardzo dobra. Kontakt mamy świetny. Coś chcemy zrobić, dzwonimy, dopytujemy się” - zaznacza Halina Domian z KGW „Pieckowianie” w Nawiadach.

Wybór zwycięskich dań nie był łatwy. Po burzliwych obradach komisja konkursowa pierwsze miejsce przyznała Kołu Gospodyń Wiejckich „Makówka” z Piecek za ich farszynki mazurskie. Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Rozogach za nadziewane szyje gęsie z szarymi kluskami. „Pomysł zainspirowany został przez Helenę, ponieważ ona jest Mazurką z dziada pradziada, i to danie to było wspomnienie jej dzieciństwa. Wykorzystywało się z gęsi wszystko i robiono naprawdę pomysłowe rzeczy z tego i smaczne” - opowiadają Helena Wołosz i Ewa Gudaniec z KGW w Rozogach k. Mrągowa.

Trzecie miejsce na podium zajęło Koło Gospodyń Wiejskich „Pieckowianie” w Nawiadach, które przygotowało zupę rybną po mazursku. Teraz zwycięzkie Koła mierzyć się będą w wojewódzkim etapie „Bitwy Regionów”. Życzymy powodzenia!