Krótki filmik przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 11 im. Hieronima Skurpskiego w Olsztynie zaskarbił sobie uznanie jury konkursu „Super Moc Pierwszej Pomocy”, który ogłosiło Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc w Olsztynie. „Pomysł, żeby zorganizować tego typu zajęcia, wypłynął od naszych ratowników medycznych – pielęgniarek. Z racji codziennie wykonywanych obowiązków widzą, że istnieje potrzeba edukacji zarówno osób starszych, jak i dzieci, na przykład jak zareagować w sytuacji zagrożenia zdrowia, życia, czy po prostu jak skutecznie i szybko wezwać pomoc” – mówi Wioletta Śląska-Zyśk, dyrektor Centrum. „Zgłosiliśmy się do konkursu, ponieważ dbamy bardzo o bezpieczeństwo naszych uczniów i chcielibyśmy, żeby oni również poczuli się bezpieczni i potrzebni. Na lekcjach techniki, na lekcjach edukacji dla bezpieczeństwa również przekazujemy wiedzę z pierwszej pomocy” – dodaje Monika Kozubowska, nauczycielka w SP 11.

Nagrodą w konkursie „Super Moc Pierwszej Pomocy” była wizyta ratowniczek medycznych w szkole i warsztaty z pierwszej pomocy. Uczniowie przypomnieli sobie, jak w razie potrzeby wzywać odpowiednie służby i jakie informacje przekazać dyspozytorowi. Mieli też okazję zapoznać się ze sprzętem na co dzień używanym przez ratowników medycznych i lekarzy. „Dzieciaki nie boją się udzielać pierwszej pomocy. Nie ma żadnego problemu z tym, żeby wezwać pomoc, pochylić się nad kimś, kto faktycznie leży, coś się stało, a nie przejść obojętnie. Także uczymy takiej empatii i myślę, że to będzie zdecydowanie procentowało w przyszłości” – przekonuje Anna Radziwon, ratowniczka medyczna i pielęgniarka w Warmińsko-Mazurskim Centrum Chorób Płuc.

Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach. A w każdej ze szkół, które zwyciężyły w konkursie „Super Moc Pierwszej Pomocy”, ratownicy medyczny pojawili się dwukrotnie.

Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc już planuje kolejną edycję konkursu, którą chce rozszerzyć na cały region.