Piotr Jaguszewski, Telewizja Kopernik: Pani prezes, radosny dzień, przywitanie nowych twarzy, nowych stażystów dołączających do Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej. Jak wygląda sytuacja w tym roku, ilu właśnie lekarzy stażystów dołącza, ale też może jak wygląda sytuacja, statystycznie porównując do poprzednich lat?

Lek. dent. Anna Lella, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej: W tym roku witamy prawie 100 osób, dokładnie 96 lekarzy i lekarzy dentystów, którzy rozpoczynają właśnie swój staż podyplomowy. Jest to naprawdę taka satysfakcjonująca liczba. W zeszłym roku mieliśmy minimalnie więcej, ale to są takie dwa najbogatsze roczniki, bo w poprzednich latach stażystów było 60 osób, 70, także teraz faktycznie przybywa do nas więcej osób.

Co jest Pani zdaniem takiego przyciągającego w naszym regionie, w Warmii i Mazurach, ale też generalnie tutaj jakby w samej ofercie Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej? Są to nie tylko warunki przyrodnicze, ale domyślam się, że też oferta ta rozwojowa, edukacyjna i przede wszystkim zawodowa, jest jak się domyślam – bogata?

Mam nadzieję. My się na pewno staramy jako samorząd. Osoby, które teraz zaczynają staż, jeszcze nie ma takiej pewności, że w ogóle zostaną później po tym rocznym stażu u nas, chociaż będziemy ich kusić, żeby wybrali ten region. Dla młodych osób bardzo ważne jest później miejsce pracy, możliwość kształcenia, rozwoju zawodowego, dostępność miejsc rezydenckich do robienia wymarzonej specjalizacji. Tego my, jako samorząd, tych warunków pracy dla nich nie stwarzamy. To jest jakby piłeczka po stronie szpitali i innych jednostek, które zatrudniają lekarzy, ale też oczywiście prosimy ich, namawiamy, żeby te warunki stwarzali jak najlepsze. My, jako samorząd, oczywiście mamy bogatą ofertę dla naszych członków. Dla wszystkich członków, również dla tych nowo przyjętych dla lekarzy stażystów. Jest to oferta szkoleniowa w ramach kształcenia podyplomowego, liczne konferencje kształcenia, kursy praktyczne. Nie tylko, mamy też bardzo rozbudowaną stronę pomocy socjalnej osobom potrzebującym. Dla młodych lekarzy mamy nagrody za najlepsze publikacje. Mamy nagrodę za najlepiej zdany egzamin końcowy, jeśli ta osoba zostanie na naszym terenie, także no też mamy bogatą ofertę integracyjną, muzyczną, chór, zespoły rockowe: Eskulap Rock, który organizujemy. Spotkania integracyjne, spływy kajakowe, pikniki rodzinne. Dużo tego jest.

Czy właśnie zarówno jako prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej, ale też jako niezwykle doświadczony lekarz, stomatolog chciałaby pani przekazać może jakieś rady, bądź jakieś życzenia dla, że tak powiem, świeżego rocznika?

Życzenia jak dla wszystkich są oczywiście zdrowia i szczęścia, ale też takiej możliwości spełniania się. Zachowania tej równowagi, balansu między życiem zawodowym, a również rodzinnym, towarzyskim, bo to wszystko jest ważne. To też wpływa jako profilaktyka grożącego nam wypalenia zawodowego, także żeby, no oczywiście trzeba się uczyć i rozwijać i pracować, ale w tym poświęceniu się tak nie zatracić i czerpać radość z życia.

Dziękuję za rozmowę.