Pasym to piękne mazurskie miasteczko, które zachęca nie tylko walorami przyrodniczymi, ale również ciekawymi wydarzeniami. Do jednych z najbardziej charakterystycznych imprez należą tu Dni Pasymia. Ten wyjątkowy festiwal sztuk ulicznych „Jawa czy Sen” po raz kolejny mocno zapadnie w pamięci mieszkańców oraz turystów. -Tego typu imprezy, sztuki uliczne, teatry uliczne, sztuki uliczne. Tego nie ma w pobliżu i nie wiem, czy jest w województwie, także chcemy też mieć tą swoją tożsamość. Chcemy być oryginalni i też dać tą naszym turystom, mieszkańcom coś innego niż wszędzie” – mówi Cezary Łachmański, burmistrz Pasymia. A Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego dodaje –„Przede wszystkim bardzo się cieszę z obecności mieszkańców i turystów, że biorą udział, no bo też słyszymy i widzimy co się dzieje. To jest niezwykle ważne zachęcenie młodych ludzi do obcowania z kulturą.”

Dni Pasymia otworzyła wystawa pt. „Tak wiele czułości, a tak mało czasu” autorstwa Karola Lewalskiego. Niezwykle kolorowe linoryty przyciągnęły wielu entuzjastów sztuk plastycznych. „Pokazuję dzisiaj prace różne i starsze i niektóre i mają 10 lat. Niektóre są z mojego doktoratu, niektóre są najnowsze, więc człowiek cały czas rozwija poglądy, zmienia potrzeby itd. Trudno objąć jednym nawiasem wszystko” – powiedział Karol Lewalski, artysta.

Po wystawie mieszkańcy przeszli kolorową paradą dziwadeł sennych i udali się na Rynek, gdzie doszło do przekazania kluczy do miasta artystom. Następnie wszyscy goście mogli wziąć udział w warsztatach bębniarskich przygotowanych przez Rickiego Liona i obejrzeć cudowny spektakl pt. „In Blue” warszawskiego „Teatru Akt”. Kapitalne jest to, że w takich miejscach jak Pasym dzieją się rzeczy, no właśnie takie, jak państwo widzicie. Myślę, że  to daje takim miastom zupełnie inny wymiar, bo to nie jest disco polo i piwo, tylko to jest po prostu prawdziwa kultura” – mówi Krzysztof Smolarski, turysta z Krakowa.

Jak powiedziała Klaudia Łączyńska – „Po raz trzeci organizujemy bardzo awangardowe dni Pasymia, które porywają nas różnorodnością barw i form jakie możemy właśnie w przestrzeni miejskiej wykorzystać i pokazać naszym mieszkańcom.” Podczas Dni Pasymia każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Szeroka oferta artystyczna obejmowała spektakl Teatru HoM pt. „Don Kichot”, wystąpili także Dominik Strycharski, pJoter, Teatr Kubika, Olsztyński Teatr Uliczny. W programie znalazły się również takie wydarzenia jak Turniej o Puchar Burmistrza Pasymia, Mecz Charytatywny Drużyny Wielkich Serc z byłymi graczami LKS Błękitni Pasym oraz liczne pokazy uliczne i animacje.