Obchody Dożynek Gminnych w Dźwierzutach w 2023 roku zorganizowano na placu strażackim. Rozpoczęła je polowa Msza święta. Mszy towarzyszył ceremoniał dożynkowy, czyli przekazanie pokarmów przez poszczególne sołectwa, a także poświęcenie wieńców.

Święto Plonów to jeden z najważniejszych dni w roku w gminie Dźwierzuty, której społeczność w dużej mierze żyje z rolnictwa. „Mamy dużo rolników z takim przedziałem od 20 hektarów do ponad 500. Wiemy doskonale, ze jest to tradycja, którą my chcemy kultywować. Zawsze, jak już kończyły się żniwa, ludzie potrafili się bawić” – podkreśla Marianna Bogusława Szydlik, wójt gminy Dźwierzuty.

Ważnym momentem uroczystości było podzielenie chleba dożynkowego, w czym pani wójt asystowali tegoroczni starości – Barbara Smosarska z Olszewek i Sławomir Górski z Popowej Woli.

W dożynkach udział wzięli przedstawiciele parlamentu i regionalnych władz. Nie brakowało życzeń kierowanych do rolników. „Żeby i ceny, które uzyskują, były na odpowiednim poziomie. Żeby opłacała się naprawdę bardzo ciężka praca, którą rolnicy każdego dnia w swoich gospodarstwach po to, aby zadbać o bezpieczeństwo nas wszystkich, bezpieczeństwo Polaków, bo w końcu bezpieczeństwo żywnościowe to jest to najważniejsze” – mówi wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. „Zdrowia. Rolnikom i rolniczkom, żeby pamiętały o sobie kobiety, bo zawsze powtarzam, jak jest zdrowa kobieta, to jest zdrowy dom. Zdrowia, zdrowia i pieniędzy, bo rolnicy za swoją pracę muszą otrzymywać godziwe wynagrodzenie” – dodaje Sylwia Jaskulska, członkini zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Podczas dożynek nie mogło zabraknąć konkursu na najładniejszy wieniec. W tym roku o ten tytuł rywalizowało ich aż osiem. Wszystkie wymagały ogromu pracy. Jury konkursowe najwięcej punktów przygotowało wieńcowi przygotowanemu przez sołectwo Linowo.

Na dożynkowej scenie zaprezentował się olsztyński zespół Hitano, a o ciepłe, regionalne dania zadbały sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich. Dobrych humorów mieszkańcom nie pokrzyżowała ulewna pogoda. Jednak ze względów bezpieczeństwa występy artystów zostały przeniesione na kolejną imprezę – Jarmark Smaku. Wydarzenie odbędzie się 23 września.