Malownicze krajobrazy, piękna architektura, bogate dziedzictwo kulinarne i wybitne osobistości. Warmia to wyjątkowy region o dużym potencjale turystycznym. O tym, w jakim kierunku go rozwijać, dyskutowali samorządowcy oraz przedsiębiorcy podczas

I Warmińskiego Forum Gospodarczego Szlaku Świętej Warmii. „Tylko poprzez wspólne działanie: samorządu i biznesu – i tego najmniejszego zatrudniającego jedną osobę, i tego dużego, który zatrudnia ponad 250, czy tysiące osób – mamy potencjał, szansę do tego, żeby pokazać naszą ziemię jako ziemię bardzo atrakcyjną” – przekonuje starosta olsztyński Andrzej Abako. „To jest wielkie wyzwanie, bo wiadomo, że mieszkaniec Warszawy pytając się gdzie jedzie, jedzie na Mazury. Na szlaki naszych jezior mazurskich. Ale Warmia ma tą swoją unikalność” – dodaje Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Głównym organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Miast, Gmin i Powiatów – Szlak Świętej Warmii, które zrzesza samorządowców oraz lokalnych przedsiębiorców. Połączyła ich jedna idea – promocja gospodarczych i turystycznych walorów Warmii. Członkowie Stowarzyszenia chcą osiągnąć swój cel m.in. przez wytyczenie na Warmii szlaku turystyki pielgrzymkowej na wzór Santiago de Compostela w hiszpańskiej Galicji. „Oczywiście zapraszamy turystów nie tylko do turystyki pielgrzymkowej w kontekście religijnym, bo raczej się tutaj wzorujemy na ruchu takim Green Pilgrim, który zrzesza w Europie blisko 250 milionów turystów, którzy uczęszczają po różnego typu szlakach w Europie. No i liczymy również, że będziemy w stanie sprowadzić, przekierować część tego ruchu tutaj na naszą piękną Warmię” – wyjaśnia Jarosław Tokarczyk z fundacji Instytut Badań i Edukacji Społecznej.

W ideę promocji regionu wpisuje się również eksponowanie rzemiosła, które związane jest z historycznym i kulturowym dziedzictwem Warmii. „Tradycja to rzemiosło, Szlak Świętej Warmii to tradycja, więc jedno z drugim ma bardzo duże powiązanie i tych osób w rzemiośle jest bardzo dużo” – podkreśla Adam Przybysz, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Wizytówką regionu mają być między innymi wyroby opatrzone znakiem towarowym „Warnijski Kunsztyk”, wykonane przez lokalnych artystów, rzemieślników i producentów. „W tej chwili będziemy robili drugą część kunsztyku, która będzie promowała gastronomię. Chcemy pokazać gastronomię z tego dobrego punktu dobrego jedzenia warmińskiego. I chcemy promować firmy, które zgodzą się na to, żeby w swojej ofercie na pierwszej stronie umieścić jadło warmińskie” – mówi starosta Andrzej Abako.

Warmińskie Forum Gospodarcze Szlaku Świętej Warmii ma być wydarzeniem cyklicznym.