Święto Plonów w Świątkach w 2023 roku rozpoczęła uroczysta Msza święta w Kościele św. Kosmy i Damiana, podczas której poświęcone zostały pokarmy i dary przekazane przez przedstawicieli sołectw.

Później dożynkowy korowód ze spektakularnymi wieńcami przemaszerował na plac wiejski, gdzie miała miejsce oficjalna część uroczystości. Otworzyło ją odegranie hymnu państwowego przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Kurzętnika.

Tradycyjnym elementem dożynek jest także przekazanie chleba. Wójt gminy Świątki odebrał go z rąk tegorocznych starostów – Natalii i Damiana Stankiewiczów, rolników z Brzydowa. Następnie głos zabrał włodarz gminy oraz zaproszeni goście – przedstawiciele parlamentu oraz władz regionalnych. „Jesteśmy gminą rolniczą i dla nas oczywiście, że to jest najważniejsze święto, ponieważ u nas główną ludnością są rolnicy, albo o korzeniach rolniczych, albo jeszcze wykonujący ten zawód, który jest coraz cięższy tak naprawdę” – podkreśla Sławomir Kowalczyk, wójt gminy Świątki. Na scenie zaprezentowała się dziecięca grupa taneczna „Ink dance” oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Kurzętnika.

Ważną częścią uroczystości było wystąpienie delegacji z Jamnicy, miejscowości partnerskiej Świątek, z którą współpraca trwa już ponad 5 lat. Przyjaciele z Ukrainy przekazali wójtowi błogosławieństwo domu.

Podczas części oficjalnej dożynek wyróżniono także rolników i hodowców z gminy Świątki. Wójt Sławomir Kowalczyk wręczył im nagrody „Zasłużony dla rolnictwa”. „Ostatnie dwa lata były bardzo ciężkie. Zawirowania, wojna na Ukrainie, niepewność cen. Do tego w tym roku pogoda nie pomogła, ale ja jestem zadowolony osobiście, myślałem, że będzie gorzej. Plony były dobre” – mówi Daniel Malicki, laureat nagrody „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Uczestnicy wydarzenia mogli skosztować regionalnych potraw i napojów przygotowanych przez sołectwa z gminy Świątki. Na uczestników Święta Plonów czekał szereg atrakcji, m.in. pokaz pieczenia sękacza i podpłomyków, wystawa malarstwa i rzeźb oraz możliwość wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Po zmroku odbył się pokaz przygotowany przez Pracownię Tańca i Ognia „Transfuzja”, a muzyczną gwiazdą wydarzenia był zespół Szpilki.