Koła Gospodyń Wiejskich to koła zamachowe niemal każdej społeczności wiejskiej. Dzięki ich działalności mieszkańcy poznają nie tylko walory lokalnej kuchni, ale również integrują się. To właśnie Koła Gospodyń Wiejskich były bohaterkami Jarmarku Smaku w Dźwierzutach, który odbył się już po raz szósty. „Bardzo się cieszę, że ogólnie mamy tę imprezę z tego względu, że początkowo w Jarmarku Smaku brało udział tylko 3 koła gospodyń. Teraz mamy ich 7. Cieszę się, bo panie biorą sprawy w swoje ręce, aktywują swoje miejscowości” – podkreśla Marianna Szydlik, wójt gminy Dźwierzuty. „To jest niezwykłe i piękne myślę, że mogą wyjść z domu, mogą przygotować wspólnie potrawy. Mogą promować tą lokalną, naszą twórczość ludową. Ja się cieszę z tego, że mają po prostu pomysł na siebie” – dodaje Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

W Jarmarku Smaku w Dźwierzutach swoje kolorowe stoiska zaprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich z Dźwierzut, Linowa, Nowych Kiejkut, Miętkich, Popowej Woli i Targowa. Ważnym punktem programu był konkurs kulinarny, polegający na przygotowaniu dania z jabłka i śliwki. Oprócz potraw konkursowych na mieszkańców gminy Dźwierzuty czekało wiele lokalnych smakołyków.

W konkursie kulinarnym Jarmarku Smaku w tym roku zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich Dźwierzuty. Oprócz pysznego jedzenia na przybyłych gości czekała istna moc atrakcji w postaci zabaw dla całych rodzin oraz występów artystycznych.