Port Lotniczy Olsztyn-Mazury to nie tylko loty pasażerskie, ale także obsługa cargo. Władze lotniska nieustannie starają się szukać nowych możliwości, co potwierdza rozpoczęta rok temu współpraca ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Partnerstwo stało się możliwe dzięki wsparciu Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji oraz w ramach projektu Special Trade Zone, będącego częścią Olsztyn-Mazury Food Cluster – autorskiej inicjatywy spółki zarządzającej lotniskiem.

Aby uhonorować stale rozwijającą się współpracę, na terenie portu podpisano memorandum o partnerstwie i współpracy pomiędzy zarządzającą nim spółką Warmia i Mazury Sp. z o.o.  a Lulu Group International. „To jest uważam, że dla nas taka przełomowa data. Ten dzień za 10 lat będziemy wspominać jako ten przełom, bo mówimy tu o pewnym szerszym spojrzeniu, mówimy o budowie centrum dystrybucji towarów później na część Europy Środkowo-Wschodniej, co dla nas jest dużym wyzwaniem, ale i przede wszystkim dużą szansą” – mówi Wiktor Wójcik, prezes portu Olsztyn-Mazury. „Myślę, że ta wstępna taka podaż zainteresuje właśnie stronę arabską, cały ten rynek, gdzie można by było bardzo szybko duże ilości nawet żywności z naszego regionu przewozić” – dodaje Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Współpraca lotniska z Lulu International Group ma na celu stworzenie warunków dla dystrybutorów i eksporterów w branży spożywczej. Przedsiębiorcy, których produkty zostaną wysłane z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w ramach tej współpracy, to znane polskie firmy, takie jak Indykpol, Piątnica czy Mlekpol. Wysyłane produkty to owoce, mięso, nabiał oraz różnorodne dodatki spożywcze. Na nowej współpracy skorzystają również mniejsi przedsiębiorcy.

Lulu Group z siedzibą w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to spożywczy gigant, prowadzący supermarkety m.in. w ZEA, Indiach, Arabii Saudyjskiej czy w Egipcie. Dzięki temu słynące z wysokiej jakości produkty z Warmii i Mazur mają szansę trafić na cały świat. „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy podpisać memorandum z Warmią i Mazurami. Jesteśmy zadowoleni, że wybraliśmy te lotnisko jako nasz priorytetowy hub do usprawnienia transportu produktów” – mówi Yusuff Ali M. A., prezes Lulu Group International.

Od początku 2022 roku z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury wysłano 200 ton towarów, jednak dzięki współpracy z Lulu Group International ta ilość może wzrosnąć kilkukrotnie.