Wybory do Sejmu i Senatu zbliżają się wielkimi krokami, dlatego Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu po raz kolejny zorganizował w Hotelu Warmińskim debatę z kandydatami z Warmii i Mazur. Głównym tematem rozmów był biznes i kwestie związane z gospodarką. Pytania przygotowali członkowie Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu. „My jako przedsiębiorcy nie mamy swojej reprezentacji w parlamencie. Też nie ma co ukrywać, każdy przedsiębiorca, tak jak każdy obywatel, ma swoje poglądy. I my właśnie poprzez takie debaty czy poprzez budowanie relacji z politykami jesteśmy w stanie ich przekonywać do własnych racji” – mówi Marcin Burza, prezes Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu.

Zaproszenie przyjęło 5 kandydatów: poseł Janusz Cichoń, minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, Bartosz Grucela, Piotr Cezary Lisiecki oraz poseł Zbigniew Ziejewski. Mimo że debata kładła nacisk na tematy związane z biznesem, nie zabrakło pytań o ważne kwestie społeczne. Jednym z pytań była przyszłość Polski w Unii Europejskiej. Jak tę kwestię widzi poseł Janusz Cichoń? „Musimy potwierdzić przynależność Polski do Unii Europejskiej, bo dzisiaj to, co robią rządzący, podważa naszą przynależność do europejskiej rodziny. Nie tylko potwierdzimy, ale i odbudujemy pozycję Polski w Unii Europejskiej. Odzyskamy także środki europejskie” – zapewniał Janusz Cichoń z komitetu wyborczego Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni.

Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji i kandydat KW Prawo i Sprawiedliwość odpowiedział między innymi na ważną kwestię związaną z odmrożeniem cen prądu dla przedsiębiorstw. „Ja mogę powiedzieć jedno. Rząd Prawa i Sprawiedliwości to jest rząd, który bierze pod uwagę ruchy na rynkach światowych. I rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął działania, które mają na celu przynajmniej częściowe ograniczenie negatywnego wpływu tych zjawisk. Prawo i Sprawiedliwość jest gwarancją tego, że ceny prądu będą tak niskie, jak to jest tylko możliwe” – przekonuje kandydat KW Prawo i Sprawiedliwość.

Warmia i Mazury wymagają wielu inwestycji drogowych. Jak Bartosz Grucela z KW Lewica rozwiązałby kwestię rozbudowywania i remontowania infrastruktury drogowej w regionie? „Uważam, że powinniśmy przede wszystkim remontować kolej i rozwijać połączenia kolejowe. Nie drogi, a kolej. Kolej jest zapóźniona i to bardzo mocno w naszym województwie i na to powinny iść przede wszystkim środki. Mamy linię kolejową 223 łączącą Olsztyn z Biskupcem, Mrągowem, Mikołajkami – sercem żeglarskim Mazur, gdzie nie dojeżdża żaden transport publiczny. Ta sytuacja jest postawiona na głowie i powinniśmy skierować bardzo duże środki na uruchomienie tej linii kolejowej” – przekonuje Bartosz Grucela.

Czy zdaniem Piotra Cezarego Lisieckiego – kandydata KW Konfederacja Wolność i Niepodległość – podatek liniowy dla wszystkich jest dobrym rozwiązaniem? „Wychodzimy z założenia, że dobre są proste podatki, a jeszcze lepsze są dobre, proste, niskie podatki. Więc jeśli byśmy sobie wyobrazili, że podatek liniowy jest dla wszystkich, ale bardzo wysoki, to wolelibyśmy, żeby nie był liniowy, ale jednak z możliwością płacenia niskich podatków. Więc co do zasady uproszczenie podatków tak, natomiast przy okazji dbajmy o to, żeby nie były wysokie” – mówi Piotr Cezary Lisiecki.

Ostatnie miesiące to wiele ważnych pytań w sferze publicznej, między innymi o aborcję. Jakie jest zdanie posła Zbigniewa Ziejewskiego, kandydata KW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe? „Uważam, że polskie kobiety już nie raz dały wyraz na ulicach, jak powinno stanowić prawo. Jako Polskie Stronnictwo Ludowe też uważamy, że te przepisy, które obowiązywały, zostały ustalone w 1997 roku, one były w miarę sprawiedliwe. Nie burzyły tak kobiet jak dzisiaj. I dlatego uważamy, że powinno się odbyć w tej referendum. Kobiety się powinny wypowiedzieć” – przekonuje poseł Ziejewski.

W trakcie debaty „Moje Wybory 2023” zadano wiele ważnych pytań. O tym, który z kandydatów był najbardziej przekonujący, przekonamy się już 15 października.