Lokalne Grupy Działania zajmują się wdrażaniem funduszy unijnych na poziomie lokalnym w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dzięki temu pomagają w aktywizacji sołectw, kół gospodyń wiejskich czy innych lokalnych społeczności. Aby jak najlepiej wykonywać swoją pracę, członkowie LGD muszą nie tylko stale zdobywać nową wiedzę, ale również wymieniać się doświadczeniami.

W Warlitach Wielkich pod Ostródą zorganizowano Forum Lokalnych Grup Działania Warmii i Mazur. Gospodarzem tegorocznego wydarzenia było Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki. „To jest zacieśnianie więzi i integracja środowiska LGD. Wymiana doświadczeń. Pochwalenie się tym co się zrobiło w minionym okresie. O planach na przyszłość, to są właśnie główne założenia tego forum” – mówi Wanda Łaszkowska, prezes stowarzyszenia Kraina Drwęcy i Pasłęki.

W Forum uczestniczyli przedstawiciele wszystkich  Lokalnych Grup Działania z województwa warmińsko-mazurskiego. W jego trakcie podsumowano wdrażanie programu LEADER w kończącej się perspektywie finansowej 2014-2020. Przeprowadzono szkolenie związane z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi w prowadzeniu spotkań i konsultacji z beneficjentami, a także omówiono kluczowe kwestie związane z działalnością i przyszłością Lokalnych Grup Działania. „Czeka nas nowa perspektywa, w ramach której będziemy wdrażali fundusze europejskie na rozwój obszarów wiejskich, jako Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka. Tutaj właśnie są te Stowarzyszania, które wdrażają strategie w tej perspektywie, stworzyły strategię do następnej, wszyscy wygraliśmy już praktycznie te środki. I przygotowujemy się do tego, żeby tą strategię w sposób profesjonalny wdrożyć” – mówi Barbara Dawcewicz, prezes stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Wielkie Jeziora Mazurskie”. „My jesteśmy na pewnym rozdrożu. Kończymy już starą perspektywę, a zaczynamy nową. Sądzę, że dzisiaj będzie najważniejsze to, że będziemy mówić o tym, jak w przyszłości będziemy współdziałać. Bo ważne jest to, żeby rozbieżności pomiędzy Lokalnymi Grupami nie były duże. To ważne jest, żeby nasze województwo się wyróżniało takim właśnie współdziałaniem” – dodaje Jarosław Franczuk, prezes stowarzyszenia Lider w Ego.

Forum było również okazją do spotkania się z pracownikami Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie oraz specjalistami z całego kraju. Dzięki takim wydarzeniom członkowie Lokalnych Grup Działania mogą bezpośrednio wymienić opinie, szukać rozwiązań przy problematycznych kwestiach czy konsultować kwestie związane z rozliczeniem strategii. „Już prawie 20-letnie doświadczenie funkcjonowania LGD dowodzi, że jest to sprawdzona forma dystrybuowania środków publicznych, mająca na celu aktywizację lokalnej społeczności. Czyli to jest nie do przecenienia, ponieważ dzięki środkom, które są w dyspozycji LGD, można aktywizować lokalne społeczności” – zaznacza Adam Krzyśków, zastępca dyrektora departamentu rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Forum Lokalnych Grup Działania sfinansowano ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.