Każdego dnia można spotkać na swojej drodze pijanego kierowcę.  Ponieważ stanowi on śmiertelne zagrożenie, powstrzymanie go przed dalszą jazdą to absolutna konieczność, w przeciwnym razie może dojść do tragedii. Przepisy określają to jasno – mamy prawo, a nawet obowiązek reagować.

Co powinniśmy zrobić w pierwszej kolejności? „Jeżeli widzimy kierowcę, którego podejrzewamy o to, że jest nietrzeźwy za kierownicą, to nie bądźmy szeryfami za wszelką cenę, w pierwszej kolejności powinniśmy powiadomić o tym policjantów. Przekazać, jaką drogą się przemieszczamy, w jakim kierunku, jaki samochód widzimy przed sobą, jego numery rejestracyjne, markę i model. I to są te podstawowe dane, które są potrzebne. Natomiast w momencie, kiedy już dojdzie do takiego obywatelskiego ujęcia, zatrzymania takiego kierującego, który jest pod wpływem alkoholu, to przekazując informacje policjantom przede wszystkim należy wskazać miejsce, gdzie do takiego zatrzymania doszło i jaki samochód został zatrzymany, ile osób jest w tym samochodzie i tam cierpliwie należy czekać na przyjazd umundurowanego patrolu policji” – mówi asp. Tomasz Markowski, rzecznik prasowy komendant wojewódzkiego policji w Olsztynie.

Jakie są sposoby, by uniemożliwić osobie będącej pod wpływem alkoholu uruchomienie samochodu i jazdę? „Jeżeli jest to sytuacja jakiegoś spotkania towarzyskiego, na którym jest taka osoba, co do której my jesteśmy przeświadczeni, że spożywa alkohol i przyjechała samochodem, to przede wszystkim powinniśmy taką osobę przekonać do tego, żeby wracała korzystając z alternatywnych środków lokomocji – może to być autobus, może to być taksówka. A więc rozmowa, która de facto będzie się wiązała na koniec z koniecznością odebrania po prostu kluczyków. Natomiast jeśli chodzi o sytuację taką drogową, kiedy widzimy osobę zdradzającą to, że być może znajduje się pod działaniem alkoholu, to tutaj powinniśmy skorzystać z tego, że kierowca na przykład się zatrzymuje, zatrzymujemy się za nim, podejść, spokojnym komunikatem przekazać nasze wątpliwości co do sprawności psychofizycznej, no i również wiąże się to po prostu z uniemożliwieniem jazdy poprzez odebranie kluczyków” – mówi Marcin Kiwit, egzaminator nadzorujący w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Olsztynie.

To, co powinno być dla nas ważne w takiej niecodziennej sytuacji, to nasze własne bezpieczeństwo. „Jeżeli próbujemy taką osobę powstrzymać od dalszej jazdy, czy w ogóle od podjęcia jazdy w stanie nietrzeźwości, a ta osoba nam stawia opór i nie chce nam się poddać, to wówczas lepiej odpuścić, niż narazić się na jakieś po prosu obrażenia, które będą wynikały czy to z jakiejś szarpaniny, czy kłótni, która przerodzi się w jakąś agresywną postawę ze strony kierowcy” – podkreśla asp. Tomasz Markowski.

Pijany kierowca to potencjalny zabójca, więc od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie. Nie należy przymykać oka na niebezpieczne sytuacje na drodze. Alkohol jest jedną z najbardziej neurotoksycznych substancji, która działa niezwykle destrukcyjnie na organizm człowieka – uszkadzając mózg i inne organy. Zdaniem naukowców swoje toksyczne działanie alkohol wywiera przez około 6 tygodni od spożycia.