Sceny przemocy domowej to niestety coś, co zdarza się na co dzień, także na Warmii i Mazurach. Należy reagować – jako członkowie dalszej rodziny, bliscy i przyjaciele, ale także sąsiedzi z najbliższego otoczenia, za każdym razem powinniśmy podjąć interwencję. Pamiętać należy o tym, że można to zrobić anonimowo.

Odgłosy awantury za ścianą lub drzwiami, powtarzające się krzyki i hałas powinny być sygnałem do działania. Najlepszą decyzją będzie telefon na numer alarmowy 112 i kontakt z funkcjonariuszami policji, którzy za każdym razem sprawdzą, co się dzieje. Mundurowi mają szereg możliwości działania podczas interwencji domowej, od izolacji sprawcy do wszczęcia procedury Niebieskiej Karty, co funkcjonariusze z Warmii i Mazur od początku 2023 roku robili ponad 370 razy.

„Jeżeli ta osoba, ten sprawca stanowi rzeczywiste, realne zagrożenie dla pozostałych domowników, partnera, partnerki, czy dzieci przebywających w mieszkaniu, mogą taką osobę odizolować na kilkanaście, czy 24 godziny, żeby mieć możliwość przedstawienia ofierze przemocy możliwości prawnych, z jakich może skorzystać. Też od 2020 roku policjanci mają możliwość skorzystania z innego instrumentu prawnego, jakim jest wydanie natychmiastowego nakazu opuszczenia mieszkania i zakazu zbliżania się do mieszkania i jego najbliższego otoczenia oraz domowników” – wyjaśnia asp. Tomasz Markowski, rzecznik prasowy komendant wojewódzkiego policji w Olsztynie.