Wolontariusze – to właśnie dzięki nim skala działań realizowanych przez Bank Żywności w Olsztynie może być tak duża. „Bank Żywności, w zależności od grupy wiekowej, będzie albo miejscem, gdzie się zdobywa doświadczenie, albo sprawdza swoje umiejętności, albo spędza wspólnie czas, albo robi się po prostu coś dobrego dla drugiego człowieka, więc to są korzyści najpierw dla wolontariusza. Oczywiście, my jako organizacja też z tego korzystamy, bo wolontariusze są naszą siłą, bo wielu działań bez wolontariatu byśmy nie zrobili, a na pewno nie na taką skalę” – podkreśla Jolanta Markiewicz, kierownik działu ds. współpracy i pomocy żywieniowej Banku Żywności w Olsztynie.

Tylko podczas akcji takich, jak Świąteczna Zbiórka Żywności w 180 sklepach na Warmii i Mazurach, działają trzy tysiące wolontariuszy. „Lubię pomagać, więc jest to fajna okazja, a po drugie też są z tego korzyści w postaci punktów na koniec do szkoły średniej, uważam, że się opłaca” – mówi Helena.

Mrówczej pracy części wolontariuszy jednak nie widać. Wielu z nich, na przykład tu, w magazynie Banku Żywności, podczas dorocznych zbiórek pomaga w segregowaniu produktów żywnościowych, które trafiają następnie do organizacji pomocowych, a finalnie do potrzebujących z regionu. W te działania angażują się przedstawiciele wielu środowisk, na przykład rodzin zastępczych. Warto dodać, że wolontariusze potrafią się naprawdę poświęcać – choćby przyjeżdżając na olsztyńskie akcje Banku Żywności rowerem z oddalonych od 30 kilometrów Tumian.

Wolontariat to nieodpłatna forma pomocy, która nie ogranicza się jedynie do jednorazowych akcji. Wolontariusze mogą też na przykład zdalnie pomagać Bankowi w tworzeniu bazy darczyńców.

Chcesz do nich dołączyć? Zajrzyj na stronę internetową Banku Żywności w Olsztynie: olsztyn.bankizywnosci.pl. Wszystkie szczegóły znajdziesz w zakładce współpraca – wolontariat.