To był niezwykle intensywny tydzień w Gminnym Ośrodku Kultury w Dywitach. Właśnie zakończył się Świąteczny Kreatywny Maraton FolkArt, który zaoferował mieszkańcom wiele artystycznych wrażeń. „Robiliśmy warsztaty krawieckie, gdzie uczestnicy wykonywali poduszeczki z ozdobami, elementami świątecznymi. Mieliśmy warsztaty z wikliny papierowej, tworzyliśmy choineczki. Mieliśmy warsztaty z dekoracji drewnianych, stworzyliśmy domki, które później mogą służyć jako wieszaki na klucze, bądź inne elementy dekoracyjne” – wymienia Martyna Rucha z Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach.

Podczas ostatnich warsztatów uczestnicy wykonywali świąteczne wieńce. Pomysłów na ich ozdobienie z pewnością nie brakowało. „Tutaj są szyszki, wszystko w sumie jest naturalne, oprócz tych bombeczek. My lubimy elementy naturalne i na pewno ten wianek ozdobi nasz dom na święta” – mówi pani Sandra.

Zwieńczeniem wydarzeń w Gminnym Ośrodku Kultury w Dywitach był koncert kolęd. Po raz drugi przybrał on jednak nieco inną formę, pełną spontaniczności i wspólnego śpiewania. „Bardzo mi zależało, żeby zachęcić mieszkańców do takiej formy. Nie każdy ma czas chodzić na próby, rozwijać swój głos, a śpiewanie jest każdemu bliskie, zwłaszcza kolęd i w zeszłym roku świetnie się sprawdziła impreza, dlatego postanowiliśmy w tym roku również ją kontynuować. Zaprosiliśmy do współpracy sołectwo i Szkołę Muzyczną, stąd to wydarzenie” – mówi Krzysztof Włodarski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach.

Finałowy koncert był dziełem trzech instytucji – Koła Gospodyń Wiejskich w Dywitach, Gminnego Ośrodka Kultury oraz Sołectwa Dywity. „Zawsze kolędujemy dla mieszkańców, jest to taka nasza impreza cykliczna, tylko w tym roku wpadliśmy na świetny pomysł, oczywiście przy pomocy Urzędu Gminy Dywity i pani, która pomogła nam napisać projekt, na kolędowanie po warmińsku” – mówi Urszula Derlacz, sołtys sołectwa Dywity. Dzięki projektowi uczniowie Szkoły Podstawowej w Dywitach odbyli warsztaty plastyczne, literackie i muzyczne. Podczas koncertu zaprezentowali się w nowej odsłonie, wykonując kolędy po warmińsku w tradycyjnych, warmińskich strojach.