W Polsce brakuje zawodowych i niezawodowych rodzin zastępczych. Ta rola może wydawać się niezwykle trudna i wymagająca, jednak to tylko pozory. Jednym z małżeństw, które mogą służyć za przykład, jest Marzena i Piotr Kuba z Kętrzyna. Powołanie do roli zawodowej rodziny zastępczej odkryli 10 lat temu, natomiast od 9 lat działają również w charakterze pogotowia rodzinnego.

W trakcie swojej kariery pomogli niemal 80 dzieciom w różnym wieku, natomiast obecnie mają pod swoją pieczą 7 dzieci. Każde dziecko przybyłe do rodziny Kuba zyskuje poczucie bezpieczeństwa, stabilność, odpowiednią opiekę, troskę, wsparcie, a przede wszystkim bezgraniczną miłość. „Na pierwszy moment dostaliśmy 4 malutkich dzieci. Było przerażenie, był jakiś, były obawy, ale jakoś nam się udało. Daliśmy radę. Na pewno jest opieka 24 na dobę. Trzeba być normalnym rodzicem. Tak, kochać dzieci, mieć trochę w sobie empatii, serca i jakoś tak wtedy jest prościej. Cieszyć się z każdego postępu” – mówią Marzena i Piotr Kuba.

Państwo Kuba podczas sprawowania funkcji pogotowia rodzinnego przygotowali do adopcji 10 dzieci. Dodać należy, że pomimo ogromu obowiązków wzorowo współpracują z OPS, Sądem, Ośrodkiem Adopcyjnym, lekarzami, terapeutami i PCPR. Stosują się do udzielanych rad i wskazówek. Zawsze chętnie biorą udział we wszelkich wyjazdach, imprezach, kursach czy szkoleniach organizowanych przez PCPR w Kętrzynie oraz inne organizacje.

Osoby, które zdecydują się zostać rodziną zastępczą, nigdy nie zostają same w swoich działaniach. Zawodowe rodziny, takie jak Marzena i Piotr Kuba, oprócz pensji za wykonywaną pracę otrzymują dodatkowo niemal 1370 zł świadczenia na jedno dziecko. Do tego dochodzą dodatkowe świadczenia, takie jak np. 800 plus. „Pani Marzena z panem Piotrem mogą liczyć na pomoc PCR można powiedzieć, że pod każdym względem, tak. Mają ten komfort, że mogą do nas zadzwonić o każdej porze dnia i nocy i na pewno nie zostaną zostawieni z problemem sami. Ponadto otrzymują też świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej oraz jeśli trzeba na wyjazdy dodatkowe fundusze, na wizyty u lekarza” – podkreśla Paulina Ambroziak, koordynator rodzinnej pieczy zastępczej.

Aby dołączyć do pieczy zastępczej w Kętrzynie, nie trzeba spełniać specjalnych wymagań, a wystarczy jedynie dobre serce i miłość do dzieci. Każda rodzina otrzymuje odpowiednie wsparcie wychowawcze i finansowe od Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kętrzynie.