Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie zwraca uwagę nie tylko na problemy związane ze spożywaniem alkoholu czy narkotyków, ale również na inne współczesne kwestie. Jedną z nich jest coraz bardziej powszechne uzależnienie od urządzeń elektronicznych wśród dzieci, ale i rodziców. Zdaniem naukowców czas, który spędzają rodzice ze swoimi dziećmi, wynosi obecnie 30 minut dziennie. Według dyrektora MZPiTU w Olsztynie Błażeja Gawrońskiego, dzieci przed 3, 4 rokiem życia w ogóle nie powinny mieć dostępu do telefonów komórkowych.

Ciągły dostęp do smartfonów, tabletów i innych urządzeń wśród dzieci może powodować szereg zaburzeń. Jednym z nich jest depresja oraz wykluczenie społeczne ze względu na brak wiedzy o „świecie internetu”.

Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie zwraca szczególną uwagę na rodziców, od których zależy wychowanie i przekazanie wartości dzieciom. Aby wspomóc dorosłych w zmaganiach ze współczesnymi problemami, MZPiTU organizuje „Szkołę dla Rodziców”, która zwraca uwagę na zdrowie relacje w rodzinie.