Główną ideą współpracy Gminy Jedwabno i Krajowego Zasobu Nieruchomości jest poprawa dostępności mieszkań i stworzenie warunków do ich dogodnego wynajmu i późniejszego ewentualnego wykupu. W ramach Spółki 19 gmin i  KZN o nazwie KZN SIM Północ w 2025 roku rozpocznie się budowa nowych bloków mieszkalnych m.in. w Jedwabnie. „Bardzo chętnie przystąpiliśmy do tej inicjatywy, tym bardziej, że dostaliśmy dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości 3 milionów złotych, co pozwoliło na wszczęcie procedury” – mówi Elżbieta Brzóska, przewodnicząca Rady Gminy Jedwabno.

Nowe bloki mają powstać przy ulicy Warmińskiej. Budowa stanęła jednak pod znakiem zapytania, ponieważ zaproponowane tereny zostały uznane przez RDOŚ w Olsztynie za miejsce bytowania zagrożonych gatunków ptaków. „Udało się, dzięki naszemu uporowi, dzięki wynajęciu przyrodników do odpowiednich analiz i ekspertyz i wskazywaniu, że tam jednak tego trwałego użytku zielonego nie ma. W końcu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie przyjęła to stanowisko i pozwoliła nam ten plan zagospodarowania przestrzennego przyjąć po swoich uzgodnieniach” – podkreśla Sławomir Ambroziak, wójt gminy Jedwabno.

Pomysł budowy nowych bloków spotkał się z aprobatą gminnych radnych. Zapewni to nowe lokale mieszkaniowe dla mieszkańców Jedwabna i okolic. „Chciałabym i marzę o tym, żeby te bloki były, żeby stworzyć jakieś warunki rozwoju dla przyszłych ludzi, którzy tu by chcieli zamieszkać i nie opuszczać naszej gminy, ze względu na to, że właśnie się wyludniamy” – mówi Teresa Licka, radna gminy Jedwabno. „Mamy jeszcze mieszkania socjalne, potrzebne jest mieszkanie chronione, więc myślę, że gdyby powstały nowe mieszkania, może byłaby szansa uwolnić mieszkania, może nie wszystkie, ale chociaż część mieszkań socjalnych i wtedy udałoby się utworzyć wymagane ustawowo mieszkanie chronione” – dodaje Krystyna Kabala, radna i przewodnicząca komisji rewizyjnej w Radzie Gminy Jedwabno.

W planach jest budowa trzech bloków mieszkalnych. W każdym z nich znajdzie się około 10 mieszkań. „Będą to nowoczesne budynki, na pewno będą spełniały kryteria właśnie już teraz wymagane ochrony środowiska, Czyste Powietrze, czy też odpowiednie ogrzewanie” – zaznacza Elżbieta Brzóska, przewodnicząca Rady Gminy.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN-Północ przewiduje utworzenie ponad 1000 mieszkań w tej części kraju. Pierwszy blok w Jedwabnie ma zacząć powstawać w 2025 roku.