To była podróż w świat dźwięków i talentów muzycznych. W Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie odbył się Dzień Otwarty. Wydarzenie otworzył koncert młodych talentów, w trakcie którego zaprezentowano całe bogactwo instrumentów dostępnych w szkole.

Po koncercie uczestnicy mieli możliwość bliższego zapoznania się z instrumentami podczas specjalnie przygotowanych konsultacji. Sale szkoły wypełnione były dźwiękami fletu, skrzypiec, kontrabasu, klawesynu i wielu innych instrumentów. „Nasz syn teraz idzie do pierwszej klasy szkoły podstawowej no i oprócz szkoły takiej dopołudniowej chcieliśmy, żeby grał też na instrumencie no i wydaje nam się, że dni otwarte są świetną okazją, żeby pokazać mu po prostu te instrumenty, żeby mógł sam zdecydować, co tak naprawdę mu się podoba” – mówi Maciej Borowiec. Była to okazja dla zainteresowanych, by spróbować swoich sił pod czujnym okiem ekspertów. „Mój syn od małego, tak naprawdę od wieku 4 lat uczy się gry na skrzypcach. Sam mówi, że chce nadal chodzić do szkoły muzycznej. Od poprzedniego roku chodzi do pobliskiej szkoły w Dywitach, natomiast zastanawiamy się nad przeniesieniem do Olsztyna, żeby było trochę bliżej dla nas” – mówi Anna Sugajska.

Państwowa Szkoła Muzyczna w Olsztynie nie tylko kształci, ale tworzy też inspirujące środowisko wspierające rozwój talentów od najmłodszych lat. „Przyjmujemy dzieci od lat siedmiu. Od siódmego roku życia można grać na większości instrumentów dętych poza tubą, która przez swoje gabaryty na to nie pozwala oraz na pozostałych instrumentach strunowych bądź też na fortepianie” – mówi Łukasz Przyborowski, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej w Olsztynie.

Wybór spośród wielu instrumentów dostępnych w szkole otwiera przed uczniami szeroki wachlarz możliwości. „Wiadomo, że jest ograniczona liczba na jakiś jeden instrument chętnych, więc możemy zaoferować inne instrumenty. Popularne są fortepian, skrzypce, wiolonczela, ale my mamy całe bogactwo instrumentów dętych, na których bardzo chcielibyśmy uczyć” – podkreśla Jolanta Sołowiej, wicedyrektor ds. Szkoły Muzycznej I stopnia. „W szkole muzycznej II stopnia mamy 3 specjalności. Jest instrumentalistyka, wszystkie instrumenty klasyczne, dysponujemy nimi, możemy na nich uczyć. Druga specjalność to jest wokalistyka i trzecia specjalność – rytmika” – dodaje Julitta Pałys, wicedyrektor ds. Szkoły Muzycznej II stopnia.

Składanie wniosków do Szkoły Muzycznej I stopnia rozpoczyna się już 4 marca. Szkoła Muzyczna II stopnia przyjmuje dokumenty od 6 maja.